| anonim_4396 a întrebat:

Am un abonament la Cosmote.
As vrea sa-l inchid pentru a face altul.
Am fost la cosmote si mi-au cerut 5 milioane (plata pe toate lunile ramase din abonament). E normal asa ceva?
Cum pot sa-l inchid fara sa platesc o suma atat de mare?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Citeste capitolul " Costuri de incetare inainte de expirarea perioadei initiale" din contractul pe care l-ai semnat cu Cosmote--- acolo se afla explicatia pe care o cauti!

Vezi un pdf din contract :http://www.cosmote.ro/......9_2012.pdf

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detaliile necesare!
Când ai făcut Contractul şi pe ce perioadă minimă?

DA, situaţia este normală DACĂ te afli în perioada MINIMĂ contractuală!

În cazul în care perioada minimă contractuală a EXPIRAT şi Contractul s-a prelungit automat ( pe o perioadă egală ), atunci poţi RENUNŢA oricând la Contract FĂRĂ a fi obligată să plăteşti contravaloarea abonamentului pe lunile rămase!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate nu poti face asa ceva.La oricare companie ai fi, procedeul este acelasi.Se platesc lunile ramase din derularea contractului, pana la final.Mult noroc.

| Cr1st1ii a răspuns:

Nu stiu nu tare ma pricep la ele, oricum nu miau pacut niciodat, da nu prea cred ca ar fi posibil ceea ce vrei tu.

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Citeste in contractul pe care l-ai semnat ce clauze ai, asa vei afla exact ce si cum.

O zi buna.

| NeluFerchi a răspuns:

E normal pentru ca tu ai facut contract cu ei pe 2 ani de ex. si trebuie sa-l termini pentru a-l schimba. altfel platesti diferenta. Trebe sa astepti pana se termina

| alex291201 a răspuns:

Tin sa iti amintesc k ai semnat un contract si acolo scrie clar 1 an sau 2 depinde de cat e abonamentul si daca vrei sa il inchei mai devreme trebuie sa platesti ce ramane
fundita? :d

| AndaPanda01 a răspuns:

E normal. trebuei sa astepti 2 ani de cand l-ai facut pentru a-l inchide, altfel platesti deferenta.