| anonim_4396 a întrebat:

Am un abonament la Vodafone si am facut un cost suplimentar de 40 de euro. 25 de euro pentru ca am reincarcat contul unui "prieten" care a zis ca imi va da banii si bani s-a facut, restul pana la 40 euro in urma apelurilor mele catre strainatate. Plus ca vine de plata cu tot cu abonament, in total 65 de euro. Nu am de unde sa dau atatia bani. Cel putin momentan nu am. Spuneti-mi si mie la ce riscuri ma expun daca nu platesc o luna sau doua? Si daca nu mai achit deloc?

Stiu ca ma va trece in lista neagra si nu mai pup abonament in viitor. Dar cunosc si eu oameni care nu au mai platit abonamentele la telefonie de ani. Si nu au mai patit nimic.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti taie abonamentul... vreo 2-3 luni nu se intampla nimic, pe urma vei fi batut la cap de niste firme de recuperari sa platesti datoria pana intr un final vei fi dat in judecatat... bineinteles daca platesti in 1-2 luni nu se ajunge la asta

| Oana92 a răspuns:

In prima faza ti se va bloca abonamentul. In functie de politica firmei risti sa ajungi in biroul de credit si sa nu mai "pupi" niciun fel de credit, nu doar abonamente la telefonie. Si bineinteles risti executare silita, dar sincera sa fiu pentru suma asta nu cred ca se va deranja cineva.

Incearca totusi sa o platesti, chiar daca in rate. Si nu te lua dupa altii care nu au patit nimic. In ultimul timp legile si conditiile s-ar inasprit foarte mult si nu prea mai exista firme dispuse sa te ierte sau sa treaca cu vederea.