| BornToChange a întrebat:

Am un cuţitaş de gen 2 cm. Se consideră armă albă? Sau... Dacă îl port după mine într-o borsetă la şcoală, pot fi sancţionată? Nu poate ucide pe nimeni. Tai mărul cu el. Sau aţe de la blugi. Am găsit pe net: "arme şi muniţii neletale" - arme şi muniţii destinate pentru un scop utilitar sau pentru agrement, confecţionate astfel încât, prin utilizarea lor, să nu se cauzeze moartea persoanelor; sunt asimilate acestei categorii şi armele vechi."
Se aplică şi la mine sau încalc legea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un cutitas asa mic nu este considerat arma.
Ca il poti purta sau nu in scoala depinde si de regulamentul scolii.
Conform art.139 din ROFUIP, citez:
"ART.139.Este interzis elevilor şi tinerilor din sistemul de învăţământ preuniversitar:
g) să introducă şi/sau să facă uz în perimetrul unităţii de învăţământ de orice tipuri de arme sau de alte produse pirotehnice cum ar fi muniţie, petarde, pocnitori, brichete etc., precum şi sprayuri lacrimogene, paralizante sau altele asemenea care, prin acţiunea lor, pot afecta integritatea fizică şi psihică a beneficiarilor direcţi ai educaţiei şi a personalului unităţii de învăţământ;"

1 răspuns: