| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care nu a încheiat nici un fel de contract asigurare cu casa de asigurări de sănătate!

Nu a beneficiat și nici nu aș fi putut beneficia de servicii medicale plătite de cas
Era patron
Avea formă timp de 5 ani nu a avut nici salariu nici angajați!

Apoi a ajuns pe la casa de asigurări de sănătate care i-a spus că are de plată o sumă fabuloasă nu îmi mai aduc aminte cat să zicem 60000 lei

De ce sa îi ceară mie vreun ban?

De ce sa fie dator?
Când el nu a platit așa că nu a beneficiat de spsolut nimic din partea statului pentru că oricum nu aveam cum sa beneficiez ne plătind.
Ne avănd nici un contract de angajare de muncă.
El doar a deținut o firmă.

Vouă vi-se pare corect sa vă ceară bani pe servicii de care chiar dacă ați fi avut nevoie nu ați fi putut beneficia!?

Mie mi-ar pare FURT HOȚIE!

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca voia sa beneficieze gratuit de servicii de sanatate trebuia sa incheie un contract de asigurare de sanatate cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul sau.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu înțelegi că omul nu a beneficiat și nici nu a dorit să beneficieze de nici un fel de servicii de sănătate dar cei de la casa de asigurări de sănătate acum ii cer bani
Fara că patronul respectiv să fi făcut nici un fel de contract cu casa de asigurări de sănătate!

El nu vrea sa le da banii pentru anii in care a fost patron atâta timp cât el nu a avut salariu și nici angajați
Și nici contract cu casa de asigurări de sănătate în care sa își ia angajamentul că o să le dea vreun ban
Sau că o să primească vreun servici din partea lor

Bula
| Bula a răspuns:

La altul s-a pierdut dosarul cu "Asigurarea Patron" de pensie (la Casa de Pensii, dar ei trag de umar). Ani buni de plata, degeaba.
Nu i-au iesit nici cei 15 ani minim-necesare pentru pensionare (conform legii vechi de pensii). Noua lege (din 2019) a fost amanata a doia oara, pana septembrie 2023, conform caruia primea pensie si dupa 10 ani de cotizare. A platit un an de contributie (cca. 7000 lei), cu care a ajus la 15 ani contribuite.
In final, i s-a stabilit o pensie de cca.950 lei, pe care Statul a rotunjit-o la 1000 lei lunar.
Daca se va gospodari bine, dupa ce-si plateste medicamentele si facturile, ii vor ramane bani pentru hartie igienica, mai putin pentru mancare (cca. 6 lei/zi).

Platiti asigurari, fratilor! tongue

| Simpatic a răspuns:

Pai a zis ca nu a beneficiat de nimic.
Adica omul cand a avut o carie s-a dus la particular, cand l-a intepat inima s-a dus la particular...deci ce drept are CASA sa iti ceara bani?
Si inca ceva chiar daca nu esti asigurat daca ajungi la spital la urgente esti "reparat" gratuit, asa fac toti etnicii care nu au muncit in viata lor niciodata, tot au asigurate in sistemul de stat 3 zile pe urgenta!
Asa ca clar vorbim de o furaciune, este normal daca tinem cont de cine este STATUL nostru.

Dar domnul asta de care zici, patronul, poate depune o petitie foarte simplu pe siteul ministerului sanatatii cu detaliile acestea, va primi un numar de inregistrare si raspuns, o sa se ia niste masuri daca are dreptate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce spui aici este incredibil. CASS nu procedează așa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sanatatea nu este gratis, costă bani, si casa de asigurari numai are bani sa dea la toti, asa ca platesti asta este situatia, hotie sau nu, pana la urma ei o sa spuna ca te au tratat vreodata de ceva, si faptul ca mergi la medic sa i ei reteta compensata tot casa de sanatate suportă o parte din costul medicamentelor.

| Mosotti a răspuns:

A beneficiat de serivicii medicale si n-a zis probabil, si atunci i-a venit factura, ca e f scump si la stat daca nu esti asigurat.

| RxTx a răspuns (pentru Mosotti):

Omul a fost doar patron.
El nu a semnat nici în contract cu statul cu casa de asigurări de sănătate
Așa cum sa ii ceară lui casa de asigurări de sănătate banii că și când nu ar fi platit impozitul pe salariu câte cas
Daca el nu a avut nici măcar salariu.
Și cum îndrăznesc să îi ceară bani daca el nu a făcut nici un contract cu ei.

| Mosotti a răspuns (pentru RxTx):

Nu conteaza ce a fost, daca a beneficiat de servicii medicale si n-a zis si nu stii, atunci e plata pentru ele, cine stie ce o fi facut.
Pai casa de asig cere, ca doar nu platesti la spital taxele, casa de asig reprezinta sist medical.
Si daca o fi costat atata ce a facut, aia o fi.
Tocmai ca n-a facut contract i-a cerut, ca daca avea asig nu platea nimic.

E ca si cum zici ca de ce enelu iti cere bani pentru curent.

Daca nu, e hotie, dar nu cred. Ca s-ar fi clarificat repede si se rezolva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RxTx):

Si vrei sa spui ca nu a avut nici un fel de venit cat timp a fost patron?
Daca a avut un venit de peste 12 salarii minime pe economie trebuia sa plateasca asigurarea de sanatate.

| RxTx a răspuns (pentru Ioandelasal):

A făcut în primul an 2000 euro profit
Al doilea an 500 euro profit
Apoi timp de 3 ani nu a mai făcut nimic cu firma respectivă

Nu a mai facturat nimic după ea.
Nu a mai depus nici un bilanț anual
Nu i-am mai ținut contabilitatea nimeni.
A lăsat-o așa in plop și plopul in aer.
Sa comportat exact că și când nu ar fi avut firma deloc
La fel că și orice alt om obișnuit.

| Wr3nch a răspuns:

Trebuia sa isi închida firma.

| RxTx a răspuns (pentru Wr3nch):

Acum ce poate sa facă
Cum niste excroci sa vina să îți ceară bani fara că tu sa fi făcut contract cu ei

În baza la ce sa îți ceară bani daca tu nu ai făcut nici un contract cu ei
Se auto.invita ei așa în viețile oamenilor

Cum vi e treabă asta îți fac ei contract așa din oficiu fara sa te înștiințeze fara sa te pună sa semnezi fara sa îți aducă la cunoștința clauzele

Mie mi-ar pare că încalcă Drepturile omului
Nu prea mi-ar pare că e legal sa vina cineva sa spună noi suntem statul așa fără că tu sa și un contract cu noi
Noi vrem de la tine niste bani

Pt că unde e putere nu e nevoie de dreptate!