| NightRipper a întrebat:

Am un unchi in familie si nu stie sigur daca trebuie sa iasa la pensie anticipata sau de drept.Nu stie exact cum sa-si calculeze anii lucrati, in plus nu stie daca se pune si somajul si din cate am inteles are si grupa a 2a. Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nevoie sa-si calculeze el pensia, calculul il fac cei de la Casa de Pensii Publice.
De altfel este destul de greu sa o calculeze dar se poate. Pe internet exista calculatoare de pensii si daca are toate datele necesare o poate calcula singur.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce se chinuie el sa si calculeze pensia vechimea daca ei o sa i calculeze tot in momentul cînd il pensioneaza, sau nu are incredere in ei?

| Mavni a răspuns:

Singur, e cam greu daca nu are toate datele exacte.
Iar daca are si grupa a 2-a, trebuie sa stie cati ani are si cati se adauga de fapt la vechime. Depinde si de data nasterii, vechimea totala, etc.
Cel mai bine este sa intrebe la serv. personal la el la firma sau la Casa de pensii.