| rada a întrebat:

Sotul meu are 50 de ani, 19 ani si 8 luni grupa1, 4 luni grupa 2, ani lucrati 30 de ani de munca, restul pina la 30 lucrati normal.As dori sa stiu daca poate iesi la pensie anticipata? la ce virsta? cu multumiri rada!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Legii nr. 19/2000, art. 42, pentru cel care a lucrat in conditii deosebite de munca, intre 18 - 20 ani, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani, dar nu poate fi mai mica de 55 ani pentru barbati. Fata de aceasta prevedere, in prezent, nu poate iesi la pensie, deoarece nu are 55 ani. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa noua lege, nuse mai iese anticipat la pensie. dar legea inca nu este operationala.mergand pe legea veche, poate.adica cea actuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba la Casa de pensii si/sau la Camera de munca.

| supergeniu a răspuns:

Nu se poate...mai trebuie sa astepte 15 ani si bunicul meu are asemanator