| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut cum traim noi, nu doar romanii ci si intreaga lume. si ma face sa ma intreb : Asa trebuie sa fie? Omul creste, ajunge la scoala, dupa care isi ia un job pentru a castiga bani, si moare. Mai mult de jumatate de zi adultii sunt la serviciul lor castigand bani. Dar v-ati gandit vreodata, ca nu noi nu suntem liberi? Suntem condusi de un guvern corupt care fac bani de pe urma noastra. Dar pana la urma ce sunt banii? Sunt niste hartii care se zice ca au o anumita valoare. Dar de ce? In ziua de azi fara bani nu poti trai. Oamenii devin din ce in ce mai dependenti sa aiba bani la ei, unii chiar prefera banii mai mult decat propria familie. Dar sunt acesti bani atat de importanti? Suntem noi cu adevarat liberi? Raspunsul meu e nu. Daca sunteti de acord cu mine, spuneti-mi. Eu doar mi-am spus parerea despre viata pe care o avem noi pe Pamant.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa fii liber nu ai decat sa te muti in padure, iti faci singur adapost, iti cauti singur de mancare samd.

daca vrei sa traiesti intro civilizatie respecti reguli

| ancaval a răspuns:

Toate astea se întâmplă din mai multe motive :

- nu învață
- nu pune suflet în ceea ce face
- nu se cunoaște
- nu se respectă
- nu crede
- nu încearcă
- nu iubește
- nu trăiește, doar există.

Totul depinde de om, de el însuși, de ceea ce vrea el să fie, libertatea lui depinde de el, nu depinde de societate sau de bani.

Banii și societatea sunt doar două mijloace prin care omu este pus la încercare, majoritatea nu fac față și se supun.

Cei care sunt oameni în adevăratul sens al cuvântului, sunt din ce în ce mai puțini. Ceilalți, doar niște roboți.

Numai bine!