Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Am vazut la intrarea unor magazine de profil alimentar urmatorul anunt,,Ne rezervam dreptul de a selecta clintii"'
Nu vi se pare o masura cam rasista?
Exista vreo lege in acest sens sau tine de,, politica" magazinului in cauza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege, dimpotriva, exista lege impotriva discriminarii, pe orice motive.
Cred ca tine de politica firmei care detine magazinul, desi nu este legala si, daca ar fi reclamati la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, ar putea avea unele urmari legale.

| Fatamuntilor explică (pentru Ioandelasal):

In magazinul respectiv se semnalase niste furturi. Cred ca era vorba de cetateni romi.
Totusi montarea unor camere de supravegere, angajarea unor agenti ar mai usor de probat decat un anunt discriminativ.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma indoiesc, e dreptul la libera piata. Ca societate comerciala ai dreptul sa vinzi ce vrei si cui vrei, nimeni nu ma poate obliga sa-ti vand ceva daca nu vreau.
Si, mai mult de atat aici intervine dreptul fundamental garantat de constitutie, dreptul la proprietate privata. Pe proprietate privata poti intra doar cu acordul proprietarului. Nu exista nicio lege care sa oblige un privat sa te primeasca pe proprietatea lui, cred ca mai mult pe asta se mizeaza.

36 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

De ce sa fie rasista?
De exemplu un individ beat cu chef de scandal vrea sa intre in magazin. Nu ti se pare normal sa i se interzica accesul in acel magazin? E in primul rand pentru protectia celorlaltora clienti. Nu vad ce e rasist aici (rasism = discrimnarea pe baza de criteriu de rasa, ura fata de alte rase (negri, albi, asiatici etc))

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Orice institutie, fie ea si alimentara, isi rezerva acest drept.
Chiar am asistat la un asemenea "eveniment" cand in alimentara intrau acele "doamne" cu fuste lungi si colorate, iar vanzatoarea a iesit in usa si le-a interzis sa nu mai intre ca au furat destul..deci..se poate si astfel de selectari.
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Da sunt cetateni romi care fura,dar asta nu insemna ca toate,,doamnele '' cu fuste fura.
Eu as pune camere de supravegere, as angaja agenti de paza care sa stea in urma clintului, as monta aparate care tiue atunci cand iesi din magazin fara sa cumperi ceva.

Mi s-a intamplat odata sa intru-un magazin de haine de mai multe ori. Intruna din zile una din vanzatoare m-a intrebat,, Nu te supara, dar vrei sa cumperi ceva ''? A zis ca 10 ani nu am ce cauta in magazinul ei. Nu am probat nimic.nu am pus mana pe haine, doar ma uitam.NU cred ca aratam ca un cetatean rom, si nici acum dupa doi ani nu-mi dau seama de ce procedat asa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Fatamuntilor):

''Eu as pune camere de supravegere, as angaja agenti de paza care sa stea in urma clintului, as monta aparate care tiue atunci cand iesi din magazin fara sa cumperi ceva.''

Toate astea costa un porcoi de bani. Nu toate magazinele de cartier isi permit luxul asta ca nu toate au forta financiara a lu Adidas, Deichmann sau New Yorker.

| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu cred ca si-ar permite toti patronii sa achizitioneze cele enumerate de tine, la noi la tara, abia au reusit sa puna sistem de alarma fiind obligati de lege, de paznic nici nu poate fi vorba.

| Fatamuntilor explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu toaate deodata. Macar unul din ele!

| johnnny123 a răspuns:

Acest lucru se practica in toata lumea si de obicei nu vizeaza rasa.
Un client de buna credinta nu va fi refuzat doar pentru ca este rrom, chinez, arab, negru, indian, suedez sau eschimos.

De obicei anuntul se refera la dreptul localului de a refuza sa serveasca oamenii care au o atitudine sau un aspect ce pot deranja angajatii sau pe ceilalti clienti. Vorbim aici de oameni beti, scandalagii, urat mirositori, care vor sa plateasca cu ace de gamalie, si asa mai departe

| Fatamuntilor explică (pentru johnnny123):

Ma gandeam ca se refera la furturile din magazine.La magazinul vizat de mine s-au semnalat niste fururi si de acceia au pus acel anunt!

Nu cred ca un magazin va refuza un om al strazii (care nu are posibilitatea de a se spala ) sa cumpere o paine, daca nu are,, atencedente'' de hot.

| stlucian a răspuns:

O fi patit ei ceva cu niscaiva "afumati".Nu cred ca e o masura rasista cred ca mai dagraba tine de igiena mai ales dupa cum spui "magazine de profil alimentar".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu magazinul lui, dar daca vor exagera vor da faliment si niciunii nu vor asta.Din cate stiam, nu e nicio lege pentru asta, dar in fine nu sunt din domeniu ca sa stiu prea multe despre legi.Erau unii odata care iti cereau un leu pe uitat.A aratat la stiri.Deci fiecare face ce vrea.

| Teardrop a răspuns:

Dacă vine un beţiv notoriu şi începe să ţipe că el vrea tărie, când tu n-ai numa' bere, şi te ameninţă cu o lingurinţă, că dacă nu i-o dai cu 50 de bani mai ieftină, îţi scoate ochii, cred că poţi să-ţi iei dreptul să-l scoţi afară.

| Blamely a răspuns:

Rasistă? Nu neapărat, depinde cum își folosesc acest "drept".

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Sunt lucruri practice, când bunul simţ lipseşte trebuie să te aperi. Nu te poţi duce la teatru în costum de baie nici la un examen în şlapi(deşi am văzut cazuri), nici într-un restaurant îmbrăcat ca un clovn, ş.a.m.d Într-un magazin alimentar, e şi mai grav, într-un magazin alimentar sunt şi copii cu mame, îţi vine unu ce se clatină pe picioare, altu ce are o aromă de se împrăştie în tot magazinul, ş.a.m.d E ceva normal.

| Fatamuntilor explică (pentru AdrianDihoricescu):

Inteleg...Am fost pusa in posibilitatea in urma cu vreo 10 -15ani sa-mi gosesc buznarele (sau poseta -nu mai in minte ) Nu exista pe atunci camere de supravegere, nici aparate din alea care tiue daca furi ceva la iesirea din magazin.Nu eram beata si nici nu miroseam...M-am simtit foarte prost pentru ca stiam ca nu luasem nimc.Ma asteptam sa-si ceara scuze.Cateva luni nu a mai intrat in magazinul respectiv.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ăla e deja abuz. Dacă nu ar fi existat indicii clare ce ar trezit suspiciuni asupra ta, atunci nu aveau niciun drept să-ţi "controleze poşeta". Iar dacă erai şi minoră, e cu atât mai grav că te-au pus să-ţi goleşti buzunarele fără a-ţi anunţa părinţii.

| Fatamuntilor explică (pentru AdrianDihoricescu):

Nu eram minora dar nici prin gand nu mi-a trecut sa pun mana pe ce nu-i al meau! Asa am fost educata!
Chiar si la piata cand cumpar fructe cer voia sa gust!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, oricum ar fi, nu prea are legătură cu întrebarea. Nu ştiu dacă cei ce te-au pus să-ţi goleşti buzunarele/poşeta, erau agenţi de pază sau angajatii respectivului magazin. Dacă erau agenţi de pază, probabil era "stilul lor" de "a se băga în seamă cu tine", dacă erau angajaţii magazinului probabil eşti timidă din fire, şi le-ai părut că ţi-ar fi "frică" de ceva, naiba ştie, oricum, e abuz, şi n-are legătură cu dreptul de a selecta clientela, de regulă respectivului client îi refuzi accesul înainte de a intra, dacă ulterior comite "ceva" deja e vorba de un fapt concret, în cazul în care e vorba de un fapt concret, nu suspiciuni nefondate.

| Andreea555012 a răspuns:

Nu! Se referă la cei care vin si fac scandal in magazin si cei cărora le par ciudati angajaților magainului.

| Winchester308 a răspuns:

Depinde...
Nu au voie sa-si rezerve dreptul de a spune "Esti german mars afara sau esti satanist mars afara sau n-ai voie aici ca nu-mi place frizura ta si nu iti suport hainele". Este ilegal sa faca asta.
In schimb, pot sa te dea afara daca puti a alcool, daca puti...a jeg, daca esti scandalagiu sau alte chestii d-astea.
PS: una este un om al strazii si alta este un homalau imputit(nu folosesc cuvantul cu sens figurat, ma refer strict la aia care put) care-ti da afara clientii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Winchester308):

Poti refuza oricand sa servesti pe cineva pe motiv ca nu ai pe stoc produsul respectiv (sau produsele) pe care le solicita. Nu are cum sa demonstresze niciodata ca nu e asa.

| Winchester308 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai in cazul asta nu ar mai fi pus aia...

| timeOUT a răspuns:

Nu conteaza ce magazin e, anuntul este pus ca sa il vada lumea, dar are acceasi valoar si in bar, club, si in farmacie.

| Fatamuntilor explică (pentru timeOUT):

As intelege utiliatea anuntului intr-un club de fite sa zic, unde se mai aduna scandalagi...lumea se imbata, face scandal, se bat sau chiar se omoara. Desi si aici ar trebui sa se gasesca alte metode!

| timeOUT a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Din contra, in toate magazinele ar trebui afisata politica acelui loc, la mine la magazin (alimentar) scrie "cost aditional de pana la 200%", 200% poate la bomboane care fac 20bani, ei le dau cu 40, dar nu asta e ideea, ei ar trebui afisa tot ce detine de cienti,, dar.din pacate nu se intampla asta, si pun doar ce cred ei.

| LanGooP a răspuns:

Angycut... Acest anunt este facut pentru ca poate veni cineva (de exemplu :beat) si sa faca scandal pe acolo.In acest caz, ei pot sa isi rezerve dreptul de a-l da afara din local

| Fatamuntilor explică (pentru LanGooP):

Nu cred ca la asta se refera am zis magazin de tip alimentar, nu cluburi sau restaurante.

| LanGooP a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este posibil sa mearga si la magazin nu numai acolo. De exemplu, daca nu ii convin preturile(adica sunt mari) el ar putea sa faca scandal pe acolo.Credema, eu stiu ce zic fiind ca am intalnit astfel de oameni

| Fatamuntilor explică (pentru LanGooP):

Posibil si asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Tine de politica magazinuluisi se refera ca tu ai dreptul sa faci ce vrei si eu sa zambesc ca barman. daca spargi un pahar sau darami o vitrina cu pateuri, iti fac dosar, pe cand clintii selectati primesc o cafea si zambete daca ar face asta.clientii selectati sunt alesi de aceste panarame de oameni care isi rezerva acest drept, doar din randurile celor...mai sus pusi, care au portiofelul plin in buzunare si cand se imbraca in pijamale. Acestia au si dreptul de a intra in fata, chipurile se grabesc, au dreptul de alua pe datorie ca chipurile nu au banii la ei. ceilalti nu au acest drept de a lua pe datorie pana seara cand vin de la munca cu ziua sau la 15 luna asta cand se dau pensiile.Vezi tu...nu pot sa-ti dau ppe datorie ca pana in trei zile trebuie sa aduc marfa. Asa e si la noi si i-a scazut vanzarea.Caietul cu datorii ii aducea profitul.

| KALASHER a răspuns:

Fiecare poate face ce vrea cu magazinul lui...nu e nimic gresit in ati "apara" magazinul big grin

| umbramilenium a răspuns:

Eu nu am văzut nicăieri, cel puţin în oraşul meu, astfel de anunţuri la magazinele cu profil alimentar. În schimb, am văzut prin diferite baruri, localuri, unde acolo, da, poate părea o măsură rasistă, dar nu în contextul în care localul este unul exclusivist, de lux, în care decenţa şi rangul social al localului impune o anumită ţinută vestimentară.
Intrarea într-un magazin fie el alimentar, vestimentar, de încălţăminte, înseamnă a te conforma statutului magazinului. Cu cât magazinul este mai de lux şi exponatele prezentate sunt mai de calitate, cu atât este mai necesară adoptarea unei ţinute vestimentare adecvate pentru locul şi momentul respectiv. Nu poţi merge într-un magazin alimentar cu pretenţii în ţinute neîngrijite şi cu un aspect fizic care poate fi deranjat pentru ochii consumatorilor şi clienţilor.

| Flavia112 a răspuns:

Probabil ca nu primesc oamenii in stre de ebrietate, oamenii de etnie rroma si alti oameni ce ar putea perturba linistea publica sau a locatarilor din zona/blocul respectiv.

| Nitrean_Victor_1995 a răspuns:

Aici nu e vorba de rasa ci de altceva
:d