| Valentin91 a întrebat:

In urma unor contraziceri cu cineva, doresc sa apelez la dumneavoastră. Un magazin/supermarket/market este obligat sa primească toti clienții in magazin? Sau are dreptul de a își selecta clientii. Eu zic 100 la suta ca are dreptul de a selecta clientela, dar imi puteți da si o lege in acest sens? Mulțumesc mult!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligat, atata timp cat acei clienti nu comit infractiuni sau contraventii.

| Valentin91 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Mulțumesc. Luand speta mastii obligatorii in spatiile închise, magazinul poate refuza primirea ta daca nu ai, corect?

| suntserios a răspuns (pentru Valentin91):

Da poate, purtarea mastii fiind obligatorie prin lege

| Ioandelasal a răspuns (pentru Valentin91):

Da, asa este, intrarea in magazin fara masca este contraventie acum, dar nu va mai fi dupa incetarea starii de alerta.

Bula
| Bula a răspuns:

Magazinul este proprietatea cuiva, care poate sa instituie reguli (care sa nu incalce legislatia in vigoare).
De exemplu, intr-un restaurant se poate pretinde costumatie decenta din partea clientelei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Pentru masca iti poate refuza primirea. Este lege si el (personalul magazinului) poate raspunde in fata legii pentru incalcarea ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca anumiti oameni, au furat in trecut din acel magazin, s-au au fost implicati in anumite acte huliganice, seful magazinului are dreptul sa-i intrzica accesul in acel magazin.

| Sofer a răspuns:

Întra un număr limitat de persoane. Fără masca nu ai voie în magazin.

| JicaContra a răspuns:

NU iti pot interzice accesul fara un motiv CLAR (esti beat, injuri, nu poti masca, etc.)

deci, daca nu esti lasat sa intrii fara nici un motiv poti face plangere la politie

| Panamax a răspuns:

Ar putea sa interzica accesul ungurilor, si negrilor dar cred ca o sa iasa cu scandal.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Orice unitate comercială are DREPTUL sa refuze accesul anumitor persoane in incinta spațiului comercial. Motivele pot sa fie diverse și chiar nefirești. Spatiile comerciale sunt proprietăți private, dar cu caracter public.