| waXonwaXoff a întrebat:

Am văzut la tembelizor că mulţi români sunt plecaţi înafară. Dar de ce să nu încercam să facem ceva pentru. România sau în România? Aşa dacă am pleca toţi, ca ar fi tot mai rau în ţară, România, ar rămâne pustie, ar fi "cotropită" de alte popoare. Şi noi am fii nişte nomanzi, şi aşa suntem bagaţi în aceaş oală cu ţiganii.De ce să ne mândrim cu luxul în alte ţări cand putem sa aducem luxul in romania?
Aţi văzut şi voi copii amărâti, bătrâni cu pensii mici, mame cu 7 copii care nu au ce le da să mănânce, şi îi trimite la cerşit, iar parlamentarii numai pot de fericire.Alţi pleacă în străinatate.Eu mă refer la cei ce nu îi interesează de România, poate unii au plecat pentru. un loc de muncă pe care nu l'au găsit in România.
(poate unora le va părea stupidă întrebarea mea postată, pe aceia care vor să-mi adreseze cuvinte urat, sau să adreseye cuv. urâte, ii rog sa numai le posteze). Nu prea îmi place, de Români se lasă călcati în picioare.Adică:

cineva)-Vrei un sut in fund?
Romania)-Da ma, dai, lasa, trece si asta.
Voi faceţi ceva pentru. România?

7 răspunsuri:
| fly a răspuns:

Ceea ce fac eu pentru Romania:sunt plecata din tara de 7 ani.Studiez si muncesc.Acasa am doua surori(22 si 18 ani). Fac tot ce pot sa le fac sa inteleaga ca trebuie sa ramana acasa; Romania are nevoie de ele, de tineri! Le trimit bani si incerc sa le ofer ceea ce din pacate pentru moment tara noastra nu le ofera! Le conving ca merita sa creada in studiile facute acasa! Voi investi acasa. Voi aduce un minim aport.Intre timp aici in strainatate vorbesc si fac prezent la toti cine suntem cu adevarat, cine este Romania, ce inseamna roman! Si imi reuseste! Sunt mandra ca sunt romanca! Si le-o arat tuturor strainilor asta, care incet incet vor invata sa ne aprecieze.Asta fac eu pentru Romania.Si nu in ultimul rand, nu am incetat nici o clipa sa iubesc acel locsor in lume care e Romania!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu prea poţi aduce luxul în România. Când începusem să ne redresăm şi să avem nişte salarii bunicele a venit criza şi le-a scăzut. Din punctul meu de vedere românii care se lasă călcaţi în picioare sunt mai mult cei care rămân în ţară decât cei care pleacă. Un exemplu simplu - spitalul. În aproximativ orice altă ţară în spital te tratează, iar apoi fac actele. La noi, nu. Întâi se asigură că ai plătit CAS-ul şi altele, apoi îţi cer diverse medicamentele pentru că nu le au ei în spital şi de-abia cândva după toate astea te tratează. Timpul care se pierde în situaţia asta poate fi uneori vital.
Eu încerc să fac ceva în România, pentru că am zis că îmi place ţara asta, dar nu îmi place să fiu călcată în picioare. Iar de când am ajuns pe lângă Bucureşti sunt călcată în picioare. Nu vrei să vezi cât de manipulaţi sunt oamenii, cum te învârt pe degete ca să obţină ce vor şi cum îşi urmăresc propriile interese şi vreau doar bani.
O altă problemă în ţară este că toată lumea fură. Nu-mi spune că nu-i aşa - şi eu am negat mult timp asta. Nemţii când au văzut ce avem noi în ţară s-au întrebat de unde. Ştiau că avem salarul mic. Cu salarul care îl avem nu ne permitem luxul pe care îl avem. Nu ştiu câţi îşi permit maşina pe care o au (da, probabil este luată în rate dar le depăşeşte posibilităţile lor de a trăi de multe ori). Sau locuinţa? Dar totuşi au acestea. Cum? Muncind cinstit? Oare? Poţi să faci un calcul... O să-ţi pui mâinile în cap când vezi cât trebuie să munceşti pentru a-ţi lua o maşină sau o locuinţă. Calculând că trebuie să plăteşti şi chirie, întreţinere, mâncare.
Şi - după părerea mea această ţară a fost vândută. S-au făcut nişte împrumuturi, se vor face altele, trebuie să le restituim şi să dăm şi dobândă. Fabricile se închid, alte firme se închid (datorită taxelor şi "crizei") iar noi trebuie să plătim acele împrumuturi - or else.

| OnWeed a răspuns:

Poate nu sunt in masura sa vorbesc aici deoarece nu am decat 15 ani si nu pot spune ca pot face ceva pentru Romania. Dar parerea mea este ca in Romania trebuie multe schimbate ca sa o duca mai bine, de la parlamentari (care din cate se zice au salarii umflate) la oamenii de rand care nu stiu sa se comporte si fac tara de ras (mai ales datorita romilor). Nu vreau sa se inteleaga ca sunt rasist, dar eu am avut multe incidente neplacute legate de romi si consider ca si ei sunt o problema la noi in tara.

Cam acum o luna cand au fost alegerile si am observat ca multi ziceau ca isi va reveni tara daca iese Geoana si ca tara sufera din cauza lui Basescu. Ce va face sa credeti asta? Ce inseamna pentru voi sa isi revina tara? Credeti ca asta depinde doar de presedinte (care in mare parte mi se pare un titlu formal)? Nu mai suntem pe vremea regilor si din cate stiu puterea tarii se imparte la cateva sute de oameni din parlament, eu consider ca fiecare din ei conteaza. Ca tara asta sa o duca mai bine are nevoie de multe schimbari, dar cum nu putem schimba politica tarii, putem incepe cu noi oamenii de rand care putem face ceva pentru tara prin lucruri marunte precum sa nu mai plecam in strainatate (dupa cum a zis Deagle), prin a fi mai buni unul cu altul, sa mai lasam de la noi si pentru cei care au nevoie (poate si asta e un motiv pentru care tara asta e plina de amarati si cersetori) si prin a incerca sa facem din tara asta una mai curata la propriu (nu cum e Bucurestiul plin de gunoaie).

Personal, si mie mi-ar placea sa plec poate in alta tara deoarece consider ca pentru tara asta nu mai exista sperante, deja s-a ajuns prea departe. Am avut un profesor care ne spunea: "Tara noastra ar trebui sa fie cu 200 de ani in viitor ca sa poate sa fie in rand cu celelalte" si trebuie sa spun ca sunt de acord.

Aceasta a fost parerea mea, sper ca am fost de folos si ca nu am spus ceva prea deplasat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine imi ofera siguranta unui post de munca?
Cine imi ofera un salariu pentru a trai decent?
Ce fac eu in tara pe asa zisa criza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un bun subiect de discutie si serios.
cred ca nu e necesar sa fim atat de dornici de a ne catapulta in viitor, adica e posibil ca dintr-un anumit punct de vedere sa fim foarte in urma fata de alte popoare, dar fiecare "varsta" are farmecul ei.
atat de des am citit si discutat cu persoane mai ales tineri, despre acest subiect, incat sincer cred ca schimbarea in Romania A INCEPUT de ceva timp, avem sanse de schimbare, doar sa mentinem aceste idei in fiecare din noi si sa-i impulsionam constant pe cei din anturajul nostru apropiat sau chiar mai indepartat.
da, ceea ce facem din ce in ce mai mult in ziua de azi este o actiune de tatonare, schimbarea ideilor, pozitivarea lor, faptul ca spunem NU celor care ne polueaza viata de zi cu zi.
ce facem? trebuie sa credem in Romania, asta inseamna sa credem in noi! de altfel nu cred ca cei plecati de aici au uitat de Romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Voi faceţi ceva pentru. România?"...

Nu si n-am de gind. Tot ce fac fac pentru mine si ai mei. Atita timp cit administratia este corupta, atita timp cit sintem furati si discriminati, ma doare fix nicaieri de tara asta. Dramatic dar adevarat. Pt a putea supravietui in tara asta, in conditii normale si decente trebuie sa te intereseze numai de tine.
Nu ma intereseaza patriotismul ...Deloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire...sti de ce plecam.eu am 17 ani.romania nu ne ofera nimic.romania poate fi pe primul loc acum in criza. daca se apuka sa fie tara bazata pe constructii. da nu sa se apuke si la 2 luni sa o lase se mai apuka iar la 5 luni.nu aici in spania se lucareaza la o autopista, si pot sa spun ca intr-un an jumate au facut autopisdta de 100 de kmwinkingdeci nu mai vreau sa aud de tara lu rahat de ¨romania¨winking. mi-a facu plcere as iti spun ce