| AnonimMareMareMare a întrebat:

Am voie sa filmez pe strada in locuri publice anumite persoane, cum ar fi un politist si sa-l postez pe anumite retele de socializare fara acordul lui, dar un civil?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula in locurile publice ai voie sa filmezi, cu exceptia cazurilor ca filmatul sau fotografiatul este interzis. Ai voie sa filmezi si un politist doar ca nu ai voie sa-l filmezi daca iti interzice aceasta si daca ti-a interzis nu ai voie sa postezi filmarea.
Sanctiunea este de drept civil, respectiv te poate da in judecata, in baza raspunderii delictuale, pentru incalcarea dreptului la propria imagine.

| FreddieM a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si cum faci, ii ceri permisiunea prima sa incepi filmarea? Daca faci o filmare panoramica, cum rezolvi ca sa nu risti incalcarea legii? La fel si in cazul intentiei de a o publica. Mersi
Pace si vremuri mai bune

| Ioandelasal a răspuns (pentru FreddieM):

Daca incepi cu politistul si mai mult il filmezi pe el sigur ca este bine sa-i ceri permisiunea. Daca filmezi mai multe si il prinzi si pe el nu-i nevoie sa-i ceri permisiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Argumenteaza? este loc public

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu?

| marinaru777 a răspuns:

Ai voie sa filmezi un polițist dar sa nu ii pătezi imaginea. Vezi art 58 Codul Civil- Alin 1 Orice persoana are dreptul la propria imagine.
Concluzia poți filma pentru tine personal daca ii pătezi imaginea te poate acționa în instanță.