| ewfwefwe a întrebat:

Am voie sa port barba in armata?

am o barba scurta ( cum creste in aproximativ 4-5 zile ) o sa fiu obligat sa o rad toti anii in care voi fi angajat in armata?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai voie doar daca este aprobata de medic si doar pe perioada limitata. Pe 15 august 2010, a intrat în vigoare ordinul nr. S.M.G.87 pentru aplicarea unor măsuri privind întărirea ordinii şi disciplinei militare, semnat de amiralul Gheorghe Marin, şeful Statului Major General.
Acesta cuprinde regulile referitoare la portul uniformei, îngrijirea feţei, a coafurii, frizurii şi a portului articolelor de podoabă.
Potrivit documentului care a fost adus la cunoştinţa personalului armatei, militarii bărbaţi, pe timpul executării serviciului sau atunci când poartă uniforma militară, trebuie să aibă o frizură decentă, cu parul tuns scurt în regiunea cefei si a tâmplelor. Portul bărbii este interzis iar portul mustăţii este facultativ.