| Andreea1307 a întrebat:

Anul trecut am fost admisă la facultate pe loc de la buget. M-am înmatriculat in anul de studii și semnând și contractul de studii, acesta începând pe 3 Octombrie 2022, dar pe 19 Octombrie 2022 mi-am retras dosarul, țin sa menționez ca am fost la cursuri aproximativ 2 săptămâni. Este necesară adeverința constatatoare ca am fost la buget de la facultate, avand in vedere ca nu am terminat nici un semestru?

Se poate sa fi pierdut un an finanțat de la buget?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere situatia expusa nu ai pierdut 1 an de la buget.
Pentru a intra tot pe loc bugetat la a doua facultate, bineinteles daca te incadrezi in numarul locurilor bugetate, vei plati cheltuielile de la prima facultate pe perioada cat ai urmat cursurile.

| Andreea1307 explică (pentru Ioandelasal):

Pe site ul universității este nevoie de o adeverința de student cu precizarea numărului de semestre ocupat la buget, oare este nevoie de aceasta având in vedere ca eu aproximativ 2 săptămâni am stat la acea facultate?
Am contactat și secretariatul universității respective dar in zadar, nici un răspuns happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea1307):

Tu n-ai stat nici macar un semestru, ci doar 2 saptamani.
Sigur ca este nevoie de acea adeverinta, cu perioada cat ai stat, este prevazuta si in noua lege a invatamantului universitar, nr.199/2023, publicata ieri in Monitorul Oficial si care va intra in vigoare incepand cu 4 septembrie 2023.

3 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Da, odata ce ai semnat contractul de studii, ai pierdut un an de buget.