| Mariaahh a întrebat:

Daca am terminat liceul pe 3 iunie si ieri am depus dosarul pentru somaj si pe 27 iulie aflu daca sunt admisa la facultate, trebuie sa ii anunt pe cei de la somaj in termen de 3 zile de cand am aflat ca sunt admisa, sau in octombrie cand merg practic la cursuri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata n-ai depus nici un dosar pentru somaj, ai fost doar pentru inregistrare si luare in evidenta.
Inscrierea la somaj se face abia dupa 60 de zile.
Daca ai reusit la facultate nu trebuie sa le faci nici o instiintare, doar ca nu vei merge sa depui cererea si actele pentru inscriere la somaj.

| Mariaahh explică (pentru Ioandelasal):

Deci mi-au dat un carnetel de evidenta si pe el scrie 3-11 august. Saptamana viitoare merg sa-l semnez pentru ca m-a chemat. Si asta inseamna ca doar daca nu am fost admisa la nici o facultate pana in 3-11 august, pot merge sa depun dosarul de somaj dar daca am fost admisa intre timp nu mai merg. Asa-i? Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariaahh):

Da, asa este.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acum ai depus dosarul pentru luarea în evidenţele AJOFM, ca să te înscrie ca persoană în căutarea unui loc de muncă :))
Dosarul pentru Ajutorul de şomaj se depune după 60 de zile de la această dată!

Iar dacă vei fi admisă la o facultate, atunci NU mai ai dreptul să depui al 2-lea dosar!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

Toate cele bune!