| Coman_Sorin_1995 a întrebat:

Anul trecut am fost implicat intr-un accident de circulatie prin neacordare de prioriate. Mi-a fost luat permisul de conducere, urmind ca timp de 6 luni sa circul in fiecare luna prin intremediul unei "dovezi". Intre timp legile s-au schimbat iau eu inca nu am terminat cele 6 luni. in continuare voi beneficia de vechea lege (prezenta in momentul accidentului ) sau de noua lege in vigoare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti in Romania? La noi maximum de suspendare a dreptului de a conduce este de 90 de zile.
Poate ti-a fost anulat permisul de conducere si trebuie sa dai iarasi examenele pentru a-l obtine, acestea se dau dupa 6 luni.
Prevederile privind suspendarea dreptului de a conduce si anularea permisului de conducere nu s-au schimbat, sunt tot aceleasi de anul trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doua variante:ori astepti expirarea celor 6 luni, ori mergi si sustii o noua examinare pentru a putea beneficia de reducerea perioadei.Cel mai sigur afli la Politie.