| eugen_9884 a întrebat:

Are ceva daca, conduci ca si minor fara permis de conducere pe o sosea intercomunala foarte putin circulata cu cineva cu permis langa tine in acelasi timp respectand si legile de circulatie in vigoare?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O sosea intercomunala este un drum public, indiferent cat de putin circulat este acesta. In momentul in care conduci un autoturism fara a detine permis de conducere, deja ai incalcat legile de circulatie in vigoare, deci nu mai poti vorbi despre respectarea lor.
Ceea ce faci tu este o infractiune ce poate avea consecinte dezastruoase. Un singur teribilist trebuie sa treaca pe acolo cu o masina de cateva zeci de mii de euro si sa produca un mic accident... Oricat de vinovat ar fi, esti bun de plata.
Pentru a invata sa conduci nu este nevoie de simulatoare PC, ci de o scoala de soferi.

| cossmy a răspuns:

Sfat: cel mai bine, du'te pe camp sau intr'un poligon. E si mai sigur si e cel mai binewinking In lege scrie ca nu ai voie sa conduci fara permis pe DRUMURI PUBLICE. Poligonul, o curte, campul, un drum de tara, etc, nu sunt drumuri publice, deci poti invata fara problemewinking

Răspuns utilizator avertizat
| maryus_8595 a răspuns:

Pai are ceva daca esti reclamat si in padure are acel ceva te inchid astea mai

| valy1233 a răspuns:

Normal ca are laughing
iar pe sosea daca conduci nu inveti bine, mai bine du-te pe camp unde sunt gropi sa inveti mult sa schimbi vitezele des, frane, accelerari, decelerari curbe, sa ocolesti gropi.
ps:eu asa am invatat sa conduc dela 7 ani(acum am 17)si pe sosea am iesit la 10 ani dar mai rar... cel mai mult am condus 5 km la 16 ani pe sosea si e foarte simplu de ce e pe camp.si am constatat ca mai bine conduci pe camp decat pe sosea daca vrei sa inveti.baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voi pe drumurile comunale daca ai cel putin 16 ani si un insotitor cu permis in dreapta asta scrie in regulamentul legislatiei romane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca are. noi nu suntem in America.
este ilegal sa faci asta... poti sa ai centura si decat 20km/h tot e ilegal
si poti sa te alegi cu o excursie in puscarie timp de 5 ani sau mai mult.
cel mai bine astepti sa iti ei carnetul.

| FlorinPx a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, Faci o mare greseala si tu si majoritatea. Daca esti prins la volan si ai sub 14 ani nu patesti nimic parintii patesc in locul tau, daca ai peste 14 ani si un adult langa tine primiti amandoi dosar penal si o amenda. Puscaria e abia daca faci un accident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai stai cuminte eu am condus masina pe data de 21 01 2011 si am fost prins si acum imi face dosar penal mie nu parintilor nu mai am voie sa dau de carnet toata viata plus amenda de 1500 lei si am doar 15 ani

| FlorinPx a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare rau pentru tine dar daca te prinde politia si nu ai permis ai voie sa dai de permis dar 5 ani dupa ce implinesti varsta de 18 ani adica pe la 23. nici decum toata viata.

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Nu conteaza ca e putin circulat tot e un drum public, tatal risca dosar penal daca e prins de politie eu acum am permis dar in urma cu 2 ani nu aveam si am avut ghinionul sa conduc si sa fiu prinsa de politie asa ca te asigur nu e de gluma sunt tare dracosi mai ales daca nu ai nici o plia la rutiera eu am avut noroc ca aveam un prieten de a lu tatamiu!

| spike625 a răspuns:

Si normal ca are ceva... te crezi in america

| Stonely a răspuns:

Daca esti de la tara dai bataie frate mai ales daca ai gabori deia de la tara condu fara frica.Bafta la condus.

| sebastianus a răspuns:

Pai...aceeasi problema o am si eu...
pai daca conduci.si nu te vede nimeni nici politia nu are nimic...doar ca daca te prinde politia. ii face lui taicatau dosar penal.si are mari sanse sa ajunga in puscarie, doar ca daca ai niste pile in politie nu ii bai. fundita?

| eugen_9884 explică:

ADAOG: am 16 ani si vreau sa invat sa conduc putin (simulatoarele pe PC sunt foarte nerealiste si in realitate inveti mult mai bine.

| eugen_9884 explică:

Raspuns anonim: "Ai voi pe drumurile comunale daca ai cel putin 16 ani si un insotitor cu permis in dreapta asta scrie in regulamentul legislatiei romane."
Daca mi-ai spune exact unde scrie acest lucru te cred in totalitate. Mersi. Fundita