| Ionut1231920 a întrebat:

Pentru nerespectarea unei reguli in trafic, de exemplu, neacordare de prioritate la cedeaza trecerea (fara accident care sa includa pagube materiale), in ce situatie ti se poate suspenda permisul de conducere si in cat timp de la comiterea faptei ti se poate suspenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru neacordarea de prioritate, in cazul expus, dreptul de a conduce se suspenda pe o perioada de 30 de zile. Procesul-verbal de contraventie trebuie comunicat contravenientului in termen de maximum 6 luni de la data savarsirii contraventiei.

| Ionut1231920 explică (pentru Ioandelasal):

Presupun ca suspendarea dreptului de a conduce se face pe o dovada clara si fara replici de genul: " te-am vazut eu". O dovada de genul unei filmari?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut1231920):

Bineinteles ca trebuie sa aiba o dovada si aceasta este si filmarea, daca la respectiva intersectie exista camere.