| Feyenooord666666 a întrebat:

Are careva o explicatie pe scurt la ce se refera:
Anularea obligatiilor accesorii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Obligatiile accesorii sunt acele obligatii care revin unei persoane fizice sau juridice ce nu-si indeplineste/achita la timp obligatia principala, indiferent ca este o obligatie provenita dintr-un contract sau alt gen de obligatie, de ex. impozit.
Acestea pot fi dobanzi, penalitati, majorari de intarziere sau majorari de neexecutare.
Anularea obligatiilor accesorii se refera tocmai la anularea dobanzilor, penalitatilor si majorarilor, indiferent ca anularea se face prin intelegerea partilor (creditorul renunta la accesorii), fie ca este prin lege, de ex. in cazul obligatiilor fiscale.