| UnTipObisnuit a întrebat:

Are voie profesorul sa iti treaca nota de la un test daca nu ti-a dat lucrarea sa o vezi dupa evaluare? Legal vorbind.

Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Da, cât timp are testul la el ca dovadă la cât de mult ai rezolvat pentru acea notă. Aici e vorba de ceva moral din partea lui mai mult, legal nu, pentru că e bine să ţi-l dea să vezi ce ai făcut corect, așa e frumos.

11 răspunsuri:
| RaAlexandra a răspuns:

Da, are voi cu conditia sa-ti fi aratat testul dupa aceea iar daca nota nu este corecta se motivează in catalog apoi se modifica

| darrio2007 a răspuns:

Pai, nu e scrisa de tine? De ce trebuie sa o mai vezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Trustmotorcy a răspuns:

La cerința ta, profesorul este nevoit să motiveze alegerea și să-ți arate ce s-a greșit în lucrare, ca determinare a notei pe care ai luat-o.

| TheGentleman a răspuns:

Îți arată cineva lucrarea de la BAC? Nu. Dacă nu îți convine nota, depui contestație. Dar lucrarea nu o vezi

| Osneros a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

laughing
Statutul elevului has something to say.

Răspuns utilizator avertizat
| Osneros a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Deci dacă un profesor o face înseamnă că e legal?

| UnTipObisnuit explică (pentru ZaharescuCostin):

Art. 17.
(1) Elevii nu pot fi supusi unor sanctiuni colective.
(4) Sanctiunile ce pot fi aplicate elevilor sunt:

a) observatie individuala;

b) mustrare scrisa;

c) retragerea temporara sau definitiva a bursei de merit, a bursei sociale, " Bani de liceu", a bursei profesionale;

d) mutarea disciplinara la o clasa paralela din aceeasi unitate de învatamânt;

e) preavizul de exmatriculare;

f) exmatriculare.

Sunt destul de sigur ca era un aliniat care se lega strict de faptul ca un profesor nu poate pedepsi un elev cu nota, dar nu il gasesc.

| UnTipObisnuit explică (pentru Nume6):

Art 7
bb) dreptul de a fi informat privind notele acordate, înaintea consemnarii acestora;

Am fost anuntat de cativa colegi ca un profesor ne-a adus testele cand eram acasa bolnav. Inainte sa imi treaca nota in catalog i-a dat testul unui coleg sa-l „verifice".
Nu ma inteleg atat de bine cu acest profesor, insa nu stiu ce ar putea pati avand in vedere ca mi-a incalcat acest drept. Insa dupa cum stiu sistemul de aici mai bine stau pitit si nu fac scandal ca poate am sa ies mai rau.

| UnTipObisnuit explică (pentru UnTipObisnuit):

Ah nu, aici spune doar de faptul ca trebuie sa fiu instiintat de nota, nu de test. Damn.