| Anonimus696969 a întrebat:

Salut, am avut un caz mai "special" in scoala care consta in: Profesoara de biologie a dat un test din tot capitolul. Elevul x a dat testul si a avut nota mica. Elevi terminand testul mai repede profesoara a inceput sa faca lectie noua. Saptamana urmatoare profesoara a ascultat elevi din "lectia de zi" care a fost scrisa dupa terminarea testului ( nu era toata lectia, un sfert spre jumatate din lectia intreaga). L-a ascultat pe elevul cu nota mica la test si i-a dat nota 3 pentru ca acesta nu si-a invatat lectia. Intrebarea mea este daca profesorul are voie sa dea o nota pe jumatate de lectie, daca in ora care era pentru evaluare avea voie sa predea... Discutia elev profesor a fost ceva de genul: - X la raspuns! Spune lectia de zi.
- Nu am invatat deoarece am scris numai putin din lectie si m-am gandit sa invat toata lectia odata ca sa inteleg mai bine.
- Treci la loc, trei pentru azi. ~( tipic romanesc )~

Din ce mi-au povestit colegi de scoala profesoara nu a pus nici-o intrebare din recapitulare sau alte intrebari. S-a ajuns la director si nota tot nu a fost motivata... Deci este legal ce a facut profesoara? Vreau raspuns de la cei care cunosc cat de cat legea educatiei...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, in legislatia scolara, inclusiv in ROFUIP, nu se spune sau interzice din ce parte a lectiei sa fie ascultat ori nu elevul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tipic romanesc e cautarea asta continua dupa scuze... nu a invatat a luat 3. Scurt si la obiect

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, din pacate la noi profesorii au cam multa putere si uneori li se urca la cap si uita sa mai fie rezonabili. Insa, da, profesorul are voie sa asculte din ce vrea, atat timp cat a predat.
Iar pe de alta parte era si de datoria elevului sa invete mai ales daca stia ca nu a avut nota buna la test.

| Zaygon a răspuns:

Pixul ii la profesor, face ce vrea si asculta cum vrea.

| SorinaSuciu a răspuns:

Mie mi se pare legal. daca e sa o luam asa un profesor nu poate sa stea sa aiba un moment de relaxare cu elevii pentru ca in programa nu scrie asta laughing sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. elevul are obligatia sa invete indiferent daca e o lectie intreaga sau doar o jumatate

| emi1998 a răspuns:

Nu specifica nici unde ca nu ai voie sa asculti din o jumatate de lectie, trebuia sa inveti bucatica aia mai ales ca aveai nota mica.Nu exista "ora de evaluare".