| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu care este articolul din lege in care scrie ca toate organele de urmarire penala, chiar si cele speciale, au obligatia de a aduce la cunostinta orice plangere.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista aceasta obligatie. Este obligatorie doar cand se incepe urmarirea penala. Citeste Codul de procedura penala si te lamuresti.

6 răspunsuri:
| parcalab32 a răspuns:

Dar cum pot afla daca exista o plangere formulata asupra mea? Daca e de competenta unui organ de urmarire penala special este de asemenea posibil? Multumesc anticipat.

| doctorandus a răspuns (pentru parcalab32):

Pisica cu clopotei nu prinde soareci.

| parcalab32 a răspuns (pentru doctorandus):

Ma tem ca as putea contrazice.
Conform CAPITOLULUI II
Citarea si comunicarea actelor de procedura
Art. 163, Art. 173 si CAPITOLULUI III Nulitatea actelor de procedura, Art. 174, Art. 179 sunt obligate toate organele de urmarire penala sa instiinteze primar CHIAR PERSONAL. 'Nulitatea actelor de procedura' - orice plangere este un act de procedura.

| doctorandus a răspuns (pentru parcalab32):

Elementar, draga Watson: plangerea si cercetarea ei nu sunt acelasi lucru cu citarea.

| parcalab32 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prea cred, si plangerea e tot un act procedural.

| doctorandus a răspuns (pentru parcalab32):

Din moment ce te temi de DNA ai bani destui. Angajeaza un avocat si-ti explica el in detaliu.