| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu care e cea mai simpla metoda pentru a schimba in certificatul de nastere al fiicei mele, numele tatalui? Eu sunt divortata si nu port numele persoanei care e trecuta drept tata, iar tatal biologic e dispus sa recunoasca fetita.Se poate rezolva la starea civila cu ajutorul unui test de paternitate sau e nevoie de o hotarare judecatoreasca? Va multumesc din suflet.

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Mai intai trebuie sa te adresezi instantei, printr-o singura cerere si sa soliciti tagada paternitatii (adica radierea din certificatul de nastere a numelului tatalui), recunoasterea paternitatii (de catre tatal biologic) si incuviintarea purtarii numelui pentru copilulul minor (de catre tatal biologic). Dupa ce se va admite cererea si vei avea o hotarare definitiva si irevocabila in acest sens, vei putea merge la Serviciul de stare civila sa soliciti operarea acestor modificari si eliberarea unui nou certificat de nastere pentru fetita ta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Idem Legiuitoarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Numai cu hotărârea judecătorească de paternitate poți schimba numele copilului la Starea Civilă și implicit în certificatul de naștere.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara hotarare judecatoreasca se poate daca te casatoresti cu tatal biologic al fetitei si el o infiaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara hotarare judecatoreasca se poate daca te casatoresti cu tatal biologic al fetitei si el o infiaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog nu mai dati raspunsuri necalificate.Actiunea in tagaduirea paternitatii are un caracter STRICT personal. Aceasta actiune se poate porni numai de catre sot, respectiv cel care este trecut in CN, deoarece e singurul in masura sa aprecieze daca in realitate el a conceput sau nu copilul nascut de sotia sa. iar vestea proasta este ca acest tip de actiune este prescriptibila-cu alte cuvinte trebuie introdusa in termen de 6 luni de la data la care sotul(fostul sot) a luat cunostiinta de nasterea copilului. in concluzie singurul care te poate ajuta este fostul sot. iti recomand sa apelezi la un avocat pentru acesta situatie.mult succes!