| alexxxa93 a întrebat:

Din concubinajul meu a rezultat un copil, pe care acum tatal nu mai vrea sa-l recunoasca decat dupa un test de paternitate.se afce prin hotarare judecatoreasca? sau pot sa nu ma mai complic cu tribunalul? daca are conditii mai bune ca mine, un loc de munca, imi poate lua copilul cu rezultatul testului? avand in vedere ca nu l-a recunoscut la nastere?

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Daca te incurci cu tribunalul si el are conditii mai bune atunci exista posibilitatea sa ramai fara copil daca acesta spune ca vrea cu tata.
nu poti forta pe nimeni sa recunoasca acel copil.nu iti ia asa de mult sa faceti acel test si nu stiu ce mai astepti.
fa testul si ai terminat cu toate. daca va vrea sa il recunoasca dupa acel test atunci e bine dar poate dupa aceea va vrea copilul sa ramana la el.acum depinde de conditii daca are cine sa il ajute...
dar daca rezultatul spune da sau nu nu poti ramane fara copil deoarece nu te obliga acel test sa iei masuri. e doar o informatie si nu e lege happy
deci pana la urma daca el il recunoaste dupa test ca e a lui atunci ti-am zis poate va vrea sa ia copilul la el.acum depinde ce are si omu ala in captongue ca daca ii trebuie distractii, femei, beutura atuncui putin probabil sa ramai fara copil.si tu pana la urma ce vrei? sa scapi de copil?
chiar daca testul zice ca e a lui exista posibilitatea sa fie la fel ca si pana acum. poate il recunoaste si il lasa la tinbe.
oricum foarte urata situatia in care un copil se transforma intr-un obiect de plasat de colo colo.
toate bune!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Byya: Dacă el nu-l recunoaşte, trebuie să te "încurci" cu tribunalul.
Testul de paternitate, pentru a fi efectuat, ai nevoie de mostră de ADN din partea tatălui pentru a verifica asta.
Mai e o problemă: Un test de paternitate costă cam 2700 de lei.
Şi, până la demonstrarea contrariului (că el este într-adevăr tatăl biologic al copilului), toate costurile le suporţi tu.
Dacă el nu-l vrea, va trebui să-ţi plătească pensie alimentară.
Totuşi, cheltuielile cu avocatul pentru a obţine o hotărâre judecătorească ce-l va obliga să se supună unui test de paternitate, plus cheltuielile efective cu testul, îţi revin ţie.
Deşi instanţele româneşti au tendinţa de a încredinţa copilul mamei, el dacă are o situaţie materială mult mai bună decât a ta, plus un avocat bine pregătit, îţi va putea lua copilul.
Atenţie! Dacă te gândeai să duci tu probe de-acasă, e important de ştiut că probele biologice de la tată (sânge sau salivă) se prelevează doar acolo la laborator (de aceea e necesară o hotărâre judecătorească întrucât de bună voie s-ar putea să nu vrea să meargă).
Salutare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apelează la instanță că numai așa iei și pensie de întreținere!
Pe cale scurtă te costă foarte mult testul, sare de 3000 ron!
Pa, pa.

| mirunaana a răspuns:

Daca el nu il vrea, cu toata ca are o situatie mai buna, legea nu i-l va da. dar daca il va cere, avand in vedere situatia lui materiala mai buna decat a dv. s-ar putea ca legea sa hotarasca custodia copilolui in favoarea tatei.cu testul de paternitate il faceti sa recusoasca copilul si cu un avotcat bun veti reusi sa obtineti si o pensie alimentara lunara din partea tatalui.

| vis a răspuns:

Nu neaparat in ziua de azi banii vorbesc! Atata timp cat ii poti oferi copilului o locuinta stabila ai un servici nu are ce sa-ti faca insa daca nu ai ce am mentionat este sansa sa-l ia. si trasmitei msj asta lui " E UN LAS "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SALUT! Ma numesc Paty si in legatura cu ce ai spus mai devreme da se face prin hotarare judecatoreasca. Pa si daca mai ai niste intrebari sa imi trimiti la adresa de emai-l:ana_iasmina.pa.

| GwenS a răspuns:

Nu nu cred ca trebuie sa implici si tribunalulstraight face
pur si simplu faci testul.doar nu este vreo incalcare a legii sau ceva de genul.
Pai la cum e in ziua de azi... tu esti mama copilului si daca vrei sa il tii la tine lupti pentru el.Si uite ceva: daca el nu la recunoscut la nastere si nu a avut incredere ca este copilul lui atunci tu trebuie sa te folosesti de asta.Succes!:*