| AnaaAmr a întrebat:

Bună ziua! Urmează sa nasc în curând și voi scoate certificatul de naștere cu linie la tata pentru ca el este plecat în străinătate, iar noi nu suntem căsătoriți.
El urmează sa vina în mai sa l recunoască, dar nu mai mult de o săptămâna. Am înțeles ca putem rezolva intr o zi, dar în săptămâna respectiva vrem sa botezam și copilul și avem nevoie de certificat. Credeți că o să reușim? Când sa mergem la starea civila sa facem actele pentru recunoastere? Înainte sau după botez.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aveti timp sa faceti certificatul pana face copilul 14 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilul sa fie sănătos asta este importantă nu o hârtie copilul ăla este importantă cu Adevărat sa fie sănătos și el contează sa fie acolo ca tată orice ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa va trăiască sa fie sănătos și sa aiba parte de părinți buni. Amin.

| norisorulpufos a răspuns:

Mai bine faci intâi botezul cu certificatul pe care îl ai deja.
Că la botez nu interesează pe nimeni că e acolo liniuță.
Apoi mergi la starea civilă, chiar dacă vor întârzia actele, nu te mai grăbești deloc.

| KingOoO a răspuns (pentru norisorulpufos):

Aveam o colega la munca.
6 ani a fost impreuna cu tipul respectiv, careni-a devenit sot. A plecat sa lucreze pe tir. Fata a ramas gravida. Singura a nascut si toate cele.
Cand a fost momentul de recunoastere, tatal l-a recunoscut dar a si bagat divort.

Acum ea are 33 de ani, si de 8 ani de zile isi creste singura copilul de 8 ani.
Ce mai e si certificatul de nastere?

Asa ca ai grija!