| Mosotti a întrebat:

As dori sa stiu si eu si sa-mi enumere cineva pentru ce a fost asa blamat PSD-ul si de ce este dorit asa mult PNL, USR si altii complet de dreapta, ca PSD avea doctrina crestin-democrata, era de centru dreapta.

Am avut 17 guverne total de dreapta si 13 de centru dreapta dupa 1990 sa zicem (Asa zisi socialisti desi nu erau, ca aia sunt de stanga si atat), ce bun au facut cele 17? De ce ele nu au fost blamate atat?

167 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

A, uneori citesc aiurea printre rinduri. Sper sa mearga si la Tei in stilul asta in curand. Buba e ca ei nu vind prin curierat unele chestii care se dau fara reteta, gen Nurofen. E o belea de legislatie pe undeva cu siguranta, ca altfel ar trimite, sunt sigur.

Diferenta intre AMD si Intel la jocuri nu o sa o simti in 99% din cazuri. Doar daca te joci benchmarkuri... big grin

Nu mai lua informatii de pe YouTube! big grin

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda, nu vand, dar ar trebui asa cum fac ailaltii, le-ar creste profiturile la farmacii.

Nu o simt diferenta dar sincer asa se zicea, ca trebuie dezactivate din coruri ca sa fie si mai bine la AMD, dar si la Intel.

Pai tu tot de pe net ai luat informatia, ca au planuri UE sa faca e una, eu ziceam de ce deja exista, in Norvegia 70 % sunt electrice, in Germania doar 7. In ala de pe Youtube era interviu cu aia din Germania, nu zicea unul strain despre ei ca sa zici ca mintea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

In Norvegia stii ca la 20 EUR pe luna au curent nelimitat, nu? Iti iei Tesla si ti-o lasi la incarcat in fata blocului, iei un prelungitor sanatos si peste noapte e full. No joke, chiar citisem pe Reddit ce povestea unul. Aia din Germania le cam trombonesc uneori, vezi Dieselgate...winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu conteaza, ca si in benzina bagi bani, si curentul ala tot din alta energie il faci, deci platesti pe ala si nu benzina la o adica, conteaza ca ei nu prea au promovat chestia electrica nemtii, ce o sa o dam cotita, au facut niste electrice si in 93 primavara, le scosese la vanzare cu 13000 Euro (25000 marci atunci), dar nu aveau interesul sa mearga mai departe cu asta, pai in 27 ani aveai si fabrica de acumulatori si toate daca vroiai.

Dar e misto daca au curent nelimitat la 20 Euro in Norvegia, nu stiam asta. In Germania la trei persoane si 3 camere ne venea cam 70-80 E curentu lunar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Oricum, ce zici tu e foarte OK pentru Germania si veniturile de acolo. Mie imi vine curentul cam 150 RON lunar, asta la doua camere, doi mari si unul mic, doua calculatoare + frigider + centrala + masina de spalat. Fara tembelizor, incalzirea cu centrala, nu electrica. Raportat la veniturile de la noi, e de cacao.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mosotti):

În mod clar ai mai mult timp liber decât mine și îți place să scrii cearșafuri întregi de aberații, așa că nu voi continua polemica asta cu tine.

Consider că am argumentat deja arhisuficient de ce votul este important: Votul este important pentru că absența dreptului de vot înseamnă totalitarism.

Mai simplu de atât nu pot să mă exprim. Dacă nu ai înțeles până acum, nu vei înțelege niciodată.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, asa e, la nemti era bine si asa, dar in Norvegia e panal de bine.

| Mosotti explică (pentru johnnny123):

Pai am timp liber, si cine are de spus, spune, aia este, pe lumea ailalta tot sa tacem.

Dar nu am zis ca e bine sa nu existe vot! Eu am zis doar ca daca exista, sa si conteze, nu doar sa schimbi fizionomia si ca asa conteaza, conteaza sa se faca ceva bun, tu nu ai comentat nimic despre asta, oare de ce? Oare ai ce fapte concrete sa relatezi? Fapte bune care s-au intamplat in urma votului? Ca eu asta te-am intrebat.
Sa existe vot dar sa conteze cu adevarat, deci sa votez altceva si sa ne fie mai bine, de ce e aberatie? Sau te deranjeaza adevarul?

Oricum este corect ca este mai bine decat in totalitarism, oricum ai da-o este mai bine chiar si asa, nu am negat asta. Insa nu am comparat cu totalitarismul, am comparat votul unde nu conteaza adica in sens ca nu ne e mai bine orice am vota, cu votul unde conteaza adica cand votez altceva sa fie bine daca cu ceilalti nu a fost, dar credeam ca era clar ca asa am comparat. Daca comparam cu totalitarismul da, era aberatie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

In Norvegia e bine daca nu bei, fumezi, maninci...winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa nu fumezi si sa nu bei e normal, dar resul sa le faci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ei, normal. O bere, o tarie buna din cand in cand fac viata mai senina. (Zice ala care n-a mai baut un pahar de nimic alcoolic de vreo trei luni)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Partidele pe care le-ai mentionat in intrebarea ta nu sunt partide politice nu se pot numi partide ci mai degraba clanuri mafiote organizate pentru a minti, insela, fura, spala banii, manipula, si controla masele de oameni, vorbe mari fapte marunte. Cam asa sta treaba aici in dulcea Rromanie.

Aici daca esti prost esti sclavul perfect in locul potrivit munca multa bani putini, sefi scarbosi reguli peste reguli, nu tu o bucurie, concedii cu greu obtinute prin medicale si atat. Daca faci vreo prostie furi, bati sau mai stiu eu ce ajungi la parnaie iar la dusuri din neatentie scapi sapunul si te r+eguleaza un handicapat in fu+nd pana iti sare sangele pe nas.

Noi ii votam ca prostii si in schimb ce primim? taxe peste taxe, impozite peste impozite, preturi ca la Paris, Hong Kong, Londra.

AICI nu mai e de trait.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Guvernul Romaniei e de rahat, rahat de capra carpatina, dragostea de tara naste prosti si tot asa.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Este corect ce spui! Pai ii voteaza lumea ca nu stie in ce lume si sistem traiesc, ca daca s-ar prinde ar cere schimbare de sistem, nu ar vota prin rotatie grupuri mafioate la infinit.

Daca faci o prostie e normal sa ajungi la parnaie, asa e peste tot, doar nu vrei sa te puna la hotel ca ai batut pe unu grav degeaba! Si aia e, daca ai facut prostii iti asumi si faza cu sexul. Dar ce treaba are caderea sapunului? Ca am mai auzit treaba, ca te face si asa si asa, nu are treaba ca-l scapi sau nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

"Dar ce treaba are caderea sapunului? Ca am mai auzit treaba, ca te face si asa si asa, nu are treaba ca-l scapi sau nu." uite acolo sunt tot felul de oameni, cand vine vremea sa ti-o ei nu se baga nimeni esti pe cont propriu de fapt asa e de cand ajungi acolo. Ce vreau eu sa spun e ca guvernul si sistemul de stat cu tot cu legi sunt de rahat. Daca ajungi la parnaie iti ispasesti pedeapsa pana la capat dar fara sa iei contact... dinacela intelegi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Inainte de 1989 te punea sa faci armata pentru tara de cacao obligatoriu si te umilea in ultimul hal de la mancare pana la conditii si vorbe dure. Te punea sa faci de paza la poarta unitatii militare unde te aflai si stateai acolo in frig si in ploaie in niste cizme mari groase si rupte.
Pedepsele in armata erau dure si in cazul in care erai tanar si aveai peste 22 de ani si nu aveai copii statul iti lua din banii de salariu 100 de lei in fiecare luna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu cred ca numai un prost sar mai duce la vot vreo data, oricum iti iau astia votul electronic pe calculator. Aici nu mai e de trait tu de ce crezi ca pleaca toti. Desteptii pleaca prostii raman si voteaza.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici daca esti sarac, prost, si urat se pisa toti pe tine. https://www.youtube.com/watch?v=S5JBFYLII4g

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e de rahat. In Biblie scrie ca viata asta pe care o avem pe pamant nu ne apartine "Sa nu credeti ca voi sunteti ai vostri, caci ati fost cumparati cu un pret" nu toti suntem meniti de la Dumnezeu sa avem o viata normala si obisnuita fara suferinta s-au greutati.

Adrian Păunescu
Orfani

A fi om e mai greu decât plumbul pe lume,
Noi nici nume n-avem. Dar câţi oameni au nume?

Ne-aţi uitat în cămin şi ni-i greu şi ruşine,
Mai cumplită, oricum, e uitarea de sine.

Suntem răi între noi, tot ce-i rău ne-răieşte,
Cei mai răi sunt acei ce urăsc omeneşte.

Noi - parinţi nu avem, cum destinul ne arată,
Pe pământ, cei mai mulţi n-au nici mamă, nici tată.

Poate că, între noi, peste traiul de câine,
Sunt cei supradotaţi pentru lumea de mâine.

Şi mai mare ca noi e, oricum, altă rană,
Un popor de orfani, într-o lume orfană.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Am inteles, pai in primul rand la parnaie e normal sa suferim, si chiar sa ne-o luam si asa si invers, ca sa ne invatam minte sa nu mai o comitem aiurea, adica sa fie pedeapsa, sa ne gandim de 10 ori a doua oara daca sa mai repetam sau nu ceva nasol. Aici nu sunt contra, nu e normal sa stam la hotel la parnaie, altfel cum descurajeaza sa se mai repete?

Ca sistemul politic e de cacao in alte privinte, este corect.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Aici ai dreptate, te obliga sa te duci, nu depindea de tine, o idiotenie era aia. Stiu cum era cu armata ca mi s-a povestit, dar si dupa 89 pana in 2007 la fel cam era.
Faptul ca iti lua 100 lei din 1600-3000 nu conta, iti lua ca sa aiba sa mai dea si la aia cu copii, cu asta sunt de acord si nu m-ar fi deranjat. Si in Germania se ia de la aia care nu-s casatoriti si nu au copii, au procent de impozit mai mare, tocmai sa fie putin un echilibru, si mergea tara brici, toti erau multumiti.
Ce conteaza daca din 2000 lei aveai 1900, nu simteam, dar aveau si altii care aveau nevoie de mai multi bani.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Fiecare are dreptul (nu cum zice acolo ca nu are), sa mearga mai departe sau nu, in functie de calitatea vietii, asa ca cine ramane, inseamna ca are viata cat de cat, dar e corect ce spune acolo, adica de fapt acolo mascat zice adevarul, ca nu ne-a facut nimeni, suntem produsul naturii, si in natura e rau.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

"Fiecare are dreptul (nu cum zice acolo ca nu are), sa mearga mai departe sau nu, in functie de calitatea vietii, asa ca cine ramane, inseamna ca are viata cat de cat, dar e corect ce spune acolo, adica de fapt acolo mascat zice adevarul, ca nu ne-a facut nimeni, suntem produsul naturii, si in natura e rau" e exact ce am spus si inainte nu toti suntem meniti de la Dumnezeu sa avem o viata normala

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai da, nu de la dumnezeu, de la natura, e nasolie, de aia e bine selectia naturala ca nu ii lasa pe astia sa se chinuie, dispar si adios, nici nu se mai reproduc ca sa scoata alti neatractivi fizic, low intelect, cu n boli si altele care face ca si lor sa le fie nasol in primul rand, societatea moderna a gresit ca a blocat selectia naturala cumva.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Fratele meu Mosotti eu nu am pomenit nimic despre selectia naturala s-au despre diferentele dintre copii. Eu tot ce am spus a fost ca la nastere Dumnezeu decide ce fel de om vei fi in viata asta inainte ca tu sa te nasti. Deci in concluzie nu toti suntem meniti sa avem o viata normala si obisnuita si mai ales sa avem si noroc ca sa realizam ce ne-am propus. "EL" decide nu societatea nu mamica s-au taticu.
Ai auzit de Raul Vietii care face referire la generatii, Dumnezeu se joaca cu noi dupa bunul lui plac caci EL e cel ce a creeat tot inclusiv pe tine Mosotti.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Care dumnezeu mai? Credeam ca sti ca e iluzie.
Pentru ca si in iluzia asta nu da si e anapoda, daca ala e asa bun cum il pupa in fund atatia care cred in facatura asta numita religie care e facuta de mai marii bogati ai lumii pe vremea aia, nu avea de ce decide ca multi sa sufere, deci e aiurea rau.
Daca face ce vrea el e un dictator nenorocit, deci contrazice ca ar fi bun, asta daca ar fi existat, evident.
Natura, aia face selectia ca si la animale, pe aia slabi ii elimina si nu se reproduc tocmai ca sa nu iasa altii mai slabi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Am inteles ce vrei sa spui dar nu uita ca OMUL e o fiinta imprevizibila. Dumnezeu exista in fiecare din noi si in absolut tot ce ne inconjoara daca EL nu ar fi scris viata oameniilor, poate ca parintii nostri nu s-ar fi cunoscut niciodata iar noi nu am fi existat niciodata pe pamant.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Uite sa zicem ca daca am avea masina timpului si am calatori in timp fie inainte s-au inapoi diferenta ar fi uriasa si asta se vede in oameni. Viitorul o sa fie mai negru decat trecutul care e alb, ce inseamna asta ca lumea nu merge intr-o directie buna.
Astia care vin din urma nu vor fi ca cei din trecut ba din potriva cei din trecut vor fi mai buni decat cei din viitor.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Normal ca nu merge lumea in directia buna, pai uite numa la incalzirea globala cate dereglari face, vom muri cu zile. Plus nesimtirea, invatamant la pamant, depravarea, ai dreptate aici.
Ne autodistrugem.

Natura a scris, nu-l mai pupa undeva atata cu litere mari, fi mai demn, da-l naiba, ia sa vina la bataie, noi doi il rupem, hahahah, mai si glumesc dar si mai in serios. ii mutam falca pe ceaalalta parte cum zicea unu.
Si daca n-am mai fi fost pe pamant era mai bine.