| Mosotti a întrebat:

As dori sa stiu si eu si sa-mi enumere cineva pentru ce a fost asa blamat PSD-ul si de ce este dorit asa mult PNL, USR si altii complet de dreapta, ca PSD avea doctrina crestin-democrata, era de centru dreapta.

Am avut 17 guverne total de dreapta si 13 de centru dreapta dupa 1990 sa zicem (Asa zisi socialisti desi nu erau, ca aia sunt de stanga si atat), ce bun au facut cele 17? De ce ele nu au fost blamate atat?

167 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Bine zis.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai da, nici nu trebuia sa mai fim ca am distrus planeta asta, i-ar fi mai bine fara noi, asa cum mii de miliarde de planete stau fara viata, pamantul nu ar tusi fara viata aici, cand ii aud "aaoleu pai dispare specia umana", si daca dispare ce?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

E exact ca in serialul Terra Nova https://en.wikipedia.org/wiki/Terra_Nova_(TV_series) daca l-ai vazut.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu am vazut dar o sa incerc sa vad ceva episoade daca gasesc.
Oricum si la subiect (ne-am cam indepartat de el, se numeste offtopic si nu este deloc bine), PSD era o doctrina putinel de tot mai bunicica aplicata prost de niste hoti. Aici cu niste oameni ca lumea, ai mai putea face un minim.
PNL e doctrina neagra contra omului de rand aplicata corect de PNL-isti adica care natural se regasesc in gandirea neagra. Aici nu exista oameni ca lumea pentru noi.

Socialistii chiar tin cu poporul! Nu ma refer la comunistii ceausisiti, ca aia era o infectie de sistem, nu mai asemuiti socialismul cu infectia de comunism care a fost.
Socialismul este un sistem unde omul de rand este primul, se poate combina si cu ceva capitalism dar foarte atent, ai voie sa deschizi firme, sa produci, sa iei profit dar nu sa asupresti, sa nu dai salarii bune la oameni, deci sa o duceti toti bine, asta e ideea, cum era in Germania anilor 80, ca de fapt acolo era un socialism mascat, mergea super bine tot ce tinea de omul de rand, dar si la patroni le mergea bine, asa trebuie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

"Socialistii chiar tin cu poporul!" asta e doar de fatada ca sa de-a bine publicului in realitate se pisa pe noi. TOTI FURA nu ii intereseaza decat un singur lucru sa se imbogateasca pe spinarea populatiei si atat.
In 30 de ani guvernul asta a distrus, furat, mintit, manipulat, dezbinat societatea in ultimul hal. Tu pentru ce crezi ca a fost lovitura aia de stat in 1989 ca sa fure smecherii lui Iliescu tot si ca sistemul si legiile democratiei sa ii forteze pe oameni sa plece in alta parte. Cineva de acolo de sus a facut un plan ca sa mute o parte din populatia de aici in alta parte.
Cei care ne conduc si-au aratat de mult adevarata fata, pe oameni nu ii mai surprinde absolut nimic se pot astepta la orice.
Tara asta a acumulat datorii din 1990 si pana in coace, care nu vor fi platite niciodata. Noi toti si copii si nepotii nostri si asa mai departe vor plati datoriile mult mult timp de acum in colo.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Astia care ne conduc imediat ce se urca in scaun si au puterea si functia isi vad in primul rand propriul interes iar de populatie ii doare in 14, e exact cum spunea si Alexandru Lăpușneanu "Multi dar prosti" cata dreptate a avut nu crezi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu sunt prostul nimanui caci eu sunt prost numai atunci cand vreau eu sa fiu prost. Pe mine nu ma abureste nimeni cu vorbe frumoase si promisiuni de sarte ca nu m-am nascut azi dimineata la ora 6:00 intr-o cocioaba.
Nici nu imi trece prin cap sa fac copii cu una, vazand cum e viata pe aici e clara treaba. Romania e o tara moarta https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w uitate si la asta https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_a_Nation_(2018_film)
Asta se aplica si aici, sa vezi tu ce vremuri de rahat o sa vina mai incolo, stai numai sa vezi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Tara nu merita nimic din cauza ei viata aici e de ****.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Romania e singura tara din lume care si-a ucis liderul in zi de sarbatoare chiar de craciun cand sa Nascut Iisus. Asta spune multe despre noi dar cei care au trait acele clipe stiu ce era aici si cum se mananca viata aici. https://www.youtube.com/watch?v=zILELsMy_B0

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Faptul ca l-am omorat pe ala, nu conteaza ca pe 25 dec, oricum se stie ca isus era doar un om de rand bun care tinea cu saracii, ca doar de aia l-au asasinat. Daca nu murea ceausu, iesea razboi civil, se bateau aia care tineau cu el, cu ceilalti, iesea mai rau.

Eu am zis doctrina socialista aplicata corect, nu neaplicata bine si sa fie doar eticheta socialism. Doctrina in sine este foarte buna, spre deosebire de celelalte care nu sunt bune, alea aplicate corect fac rau la oameni.

Ai dreptate, va fi foarte rau nu rau, economia mondiala oricum era in picaj pentru ca, capitalismul moare din cauza ca nu mai are piete de desfacere, si va veni o criza neagra de n ori mai mare ca aia din 1929 (ca aia din 2008 a fost lejera, doar pe creditare a fost problema). Si nu ne vom mai reveni.
Mai ales acum corona asta, a dat in cap economiei UE si SUA care si asa era subreda, a grabit prabusirea.

Dar lumea nu realizeaza pe ce lume traieste. Copii? Ce copii? Sa se chinuie? Nu are sens, si asa ar muri in chinuri de la poluare si incalzire globala mai in colo, bine, eu nici nu am vrut copii de fel, pentru mine partenera e totul si nu am nevoie de altcineva intre noi.
Pai cand or veni veri din alea din ce in ce mai fierbinti, si vom da din ce in ce mai multi drumu la aer conditionat, pe langa ca, caldura data de ele incalzeste si mai mult totul, pica si reteaua de curent ca la noi e veche neingrijita si asa mai departe.

De la supraproductia mondiala in goana dupa profit, s-a ajuns aici, poluam inutil, de ce sa schimb telul la an cand merge f bine 3-4 ani lejer, de sa schimb hainele ca pe sosete cand am haine bune? Si multe altele.
In liberalism totul e profitul, omul nu conteaza.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

"In liberalism totul e profitul, omul nu conteaza." exact asa gandesc cei din guvern PSD, PNL, UDMR etc. deci e exact ce am spus mai devreme nu da doi bani pe noi.
Sunt tare curios ce o sa vina dupa capitalism? ca in tara asta a fost asa monarhie, comunism, capitalism. Si mai departe? ce o sa fie? un nou sistem politic? probabil o sa fie ceva in genul The Hunger Games cu lumea impartita in districtele 1, 2, 3...12 si asa mai departe.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa e, toate partidele alea tot contra om sunt. Pai cum capitalismul moare ca nu mai are piete de desfacere, ar trebui sa vina iar socialismul.
Dar parca vad ca vine nazismul, pentru ca in criza se polarizeaza treaba, socialistii si nazistii, lumea nu mai are incredere in politicieni si o sa aleaga una din extreme, ca aia vor promite.
Si cum fug de socialism, vor vota nazismu si va fi iad si pentru ei.
Eu totusi as vota socialismul sa vedem ce iese. Va trebui sa faca ceva, ca fara o schimbare de sistem nu mai merge, o schimbare buna.

Pentru ca, criza care vine, va fi mult mai urata ca toate ce au fost, deci nu se mai poate repeta istoria.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

"nu se mai poate repeta istoria." se spune ca doar 1% din populatia lumii sunt inteligenti, deci prin urmare eu nu as fi asa de sigur. Eu imi pastrez punctul de vedere pana la cap. Eu personal asa consider ca aici nu mai e de traiat s-au poate ca m-am nascut pe planeta gresita.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Aia cu inteligenta e posibil sa ai dreptate, nu stiam procentul, poate e mai mare, ce naiba, nu doar 1 %, de ex cine face politehnica, matematica, informatica si alte fac tehnice grele pe bune, deci nu diplome moca, nu cred ca nu e inteligent, si nu stiu daca toti astia sunt doar 70 de milioane pe tot globu.
Pai punctul tau de vedere e corect, nu mai e de trait, mai este inca, e cat de cat dar nu va mai fi dupa un timp.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Traim intr-o societate bolnava. Unu e mai prost decat altul iar unu e mai desptept decat altul, te-ai prins. Moare un prost si se nasc alti 10 in loc care sunt mai prosti decat cel ce a murit inaintea lor. BIBLIA.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Covidul asta a scos la iveala ceva, referire fac la aia care dispera acasa desi se pot plimba. Problema este ca nu mai pot a trage la terase, prosteala, panarama, baute, aici e problema mare. Cand stai acasa trebuie sa mai faci si ceva mai altfel, stiam ca o categorie de oameni nu se pot plictisi niciodata. Nu zic sa nu iesim la terasa, dar nu doar asta.
Plus ca mai e si alta, daca vedem un film acasa ne cade rangul, trebuie neaparat la mall si in alte parti, zic de filmele pe care le puteam lua de pe torente si cumparate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e, aici ai dreptate nu te contrazic dar bine ori cum nu va fi.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Aia este, oricum cei rezistenti nu vor avea nimic, asta e cert, a zis Rafila ca in toamna SUA ar scoate un medicament contra la virus, dar un vaccin mai devreme de 2021 nu intra in discutie, si daca nu e vaccin, nu putem opri raspandirea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Treaba asta cu raspandirea e exact ca in filme.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

In ce sens ca in filme?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai vazut fimul Rise of the Planet of the Apes 2011 in ultima scena de la final arata cum se raspandeste virusul in toata lumea https://www.youtube.com/watch?v=jA8vlrebVXU

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mda, tare, pai chiar asa se si raspandeste, de colo colo, se bifurca si tot asa. Oricum si PNL o da in bara urat, degeaba zicea de PSD. Tu nu vezi ce haos e acum?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa sti ca vad dar ori cum eu imi pastrez punctul de vedere in continuare. Guvernul nici macar nu mai are control asupra populatiei, banii din bugetul de stat sunt furati invartiti pe toate partiile si asa mai departe. In Romania se rade de un copil handicapat care nu e vinovat cu nimic ca s-a nascut asa. Faza e ca suntem de rahat pe nivel de tara, autostrazi nu, scolile si spitalele in anumite zone se inchid, s-a vandut si stricat tot, oamenii capaibili pleaca, copii se nasc tot mai putini deci prin urmare nu mai e de trait.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai exact punctul tau de vedere il am si eu, ca asta e adevarul, se vede peste tot. Daca nu se termina prostia asta in maxim 2 luni, am impresia ca guvernu pierde puterea, politia, armata nu va mai putea face fata sa faca ordine, dar poate ma insel. Adica tot incompetenta, ca nu iau masurile care sa ne scoata din asta mai repede.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ii intereseaza asta e situatia si nu avem incotro mergem inainte.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa este, nu ii int, la o adica ei isi iau bagajele si fug din tara si ne lasa pe noi in rahat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu sti ca copii in Romania devin mai prosti cu fiecare generatie care trece? uitate la un subiect de bac din 1985, 1997, 2007, 2016, 2020 si vezi ca diferenta e uriasa fata de cei din trecut.

| Mosotti explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu devin mai prosti, erau asa din totdeauna aia care erau, devin mai slab pregatiti doar, stiu mai putine, inteligenta e genetica, oricum ar fi capabili sa rezolve subiectele de bac din 1985 si acum daca ar fi fost instruiti ca atunci. Insa un om destept, chiar daca sunt pragatiti pentru nivel mai slab, ala oricum e destept, se va vedea cum gandeste, ce preocupari are, cu ce oameni se imprieteneste, ala oricum va fi foarte bine pregatit ca studiaza singur, se va instrui sigur din n surse, dar va da acelasi bac, ca na, alea sunt subiectele.
Nivelul a inceput sa scada cand profii au inceput sa nu-si mai faca datoria din cauza salariilor si de cand s-a dat ordin tacit de sus si din afara sa se distruga nivelul de invatamant. Si normal ca daca esti slab pregatit nu sti mai mult, nu ca nu ai putea sti mai mult.

Nu a inceput ca isi faceau treaba profii si au pastrat nivelul, dar elevii nu mai puteau invata.
Ca si cu copiatul, cand auzeam pe profii si parintii nostri (de ex liceu 1992-1996) "vaaaai, noi nu eram ca voi, noi invatam, nu stiam noi de copiat pe vremea aia, nici nu ne gandeam la asa o idiotenie, la voi vedem acum bazaconia asta ce v-a trecut prin cap, generatie de doi lei". Aiurea, dupa aia aflam ca ziceau asa de forma, ca si ei facusera la fel, ziceau cica ca sa nu dea exemplu negativ. Matusa mea era profesoara de mate, copia pana si in facultate nu doar in liceu, desi a inceput facultatea in anul 1964 si era mai serios totul!

La liceu isi scriau fetele formule si altele pe picior! Ca sa nu poata fi controlate la o adica, la fac era "ti-ai facut copiuta pentru maine fata?". Si acum cand ajunse profa era dura, lasa cam 40 % pe toamna daca nu stiau, era rece, daca copiai laui 1 brusc. Pei ce e asta? Erau mai destepti inainte? Erau pe dracu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

"inteligenta e genetica" ei bine in satele din Romania copii sunt mult mai destepti decat astia de la oras care sunt crescuti in puf. Faza e ca astia care sunt destepti genetic nu toti fac copii, unii sunt atat de egoisti incat nici nu se casatoresc doar isi traiesc viata si atat. Daca e sa ai copii aici e o problema ca nici macar nu sti daca e al tau s-au nu ca ea cine stie pe unde o fi umblat, iar in cazul in care copilul e al tau poate ca o sa fie la fel de deptept ca si tine.
Sa vezi ce vremuri de rahat o sa vina mai incolo stai numai sa vezi. Barbatul asa cum e el e mai prost decat femeia si decat ceilalti din samanta lui si cand un prost se ciocneste cu unu mai destept s-au mai prost decat el si il ia la misto fie il omoara fie il bate. Tu sti ca prostii se omara intre ei la puscarie.
https://www.youtube.com/watch?v=jhQwRJ_QLb8