| Niciunnume81 a întrebat:

Care doctrina politica pune accent mai mult pe investitii, dezvoltare si ridicarea nivelului de trai a majoritatii oamenilor? Centru-stanga sau centru-dreapta?

Si nu ma refer la PNL si PSD de la noi care-s acelasi rahat. Ma refer in alte tari civilizate unde chiar exista politica.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tot un drac. E ca la teatrul de papusi.
Sunt politicieni, care reprezinta- si sunt manipulati de grupuri de interese.
Poporul este spectatorul, care plateste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Centru.

| Niciunnume81 explică (pentru sadrian46):

De ce crezi asta? Si care e acel partid de centru la noi?

| sadrian46 a răspuns (pentru Niciunnume81):

Pentr că un partid de centru se centrează pe esențial. La noi nu există partide, toate sunt fake.

| Holiday a răspuns:

Fara "marile corporatii" nici internet nu aveai sa poti abera cu public.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca stanga vs dreapta se pupa cu intrebarea ta, alea sunt dimensiuni care zic mai multe despre cum un partid/individ se pozitioneaza cu privire la anumite teme din societate, in general sociale dar nu numai. Pe tine te intereseaza doctrine economice.

Pe tine te intereseaza liberalism vs protectionism/conservativism pentru ca sunt doctrine econimice care se refera, printre altele, la masura in care statul ar trebui sa se implice in economie.

Acum investitii + dezvoltare si ridicarea nivelului de trai a majoritatii oamenilor se cam bat cap in cap. In teorie toate doctrinele isi propun sa creasca nivelul de trai al populatiei, nu vrea nimeni sa fim ami saraci doar ca difera modul in care isi propun sa ajunga acolo.

Raspunsul pe scurt la intrebarea ta e ca nu exista un raspuns. Liberalii cred ca acordand liberatate pietei, entitatile economice vor genera automat mai mult capital, pentru ca e in interesul lor, in timp ce protectionistii cu influente de stanga vor pune accent pe modul in care capitalul e distribuit la nivelul societatii, unori intervenind pentru a regla distributia.

Daca ma intrebi pe mine, e absurd sa te tii cu dintrii de o doctrina sau alta. Realitatea e mai complicata si trebuie sa adopti cea mai eficienta doctrina pentru situatia ta si care se multeaza pe cultura unde vrei sa o implementezi.

| Niciunnume81 explică (pentru RoCkKiD):

Spune direct, pentru omu de rand (majoritatea oamenilor) care e mai buna stanga sau dreapta?

De obicei partidele de dreapta liberale vin și cu conservatorism. Alea de stanga social democrate nu stiu.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Niciunnume81):

Care om de rand? din Romania? din Germania?
Vrea ca treaba asta sa-i faca bine pe termen scurt? pe termen lung?

| Niciunnume81 explică (pentru RoCkKiD):

Și din Germania și din România. Spune direct ce ai în minte.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Niciunnume81):

Pai nu exista, pentru ca raspunsurile pentru Germania si Romania sunt exact pe dos. Germania este o tara bogata cu capital serios, aici exista un argument bun pentru niste politice economice de stanga pentru ca ai ce sa redistribui catre cetatenii mai saraci. La noi se aplica politicile astea sconomice de stanga, gratie PSD si pomenilor politice, dar problema e ca nu suntem atata de bogati incat sa avem ce sa distribuim, asa ca distribuim pe datorie.

| mi25 a răspuns:

E greu de spus in prezent. La noi s-a vazut ca social-democratii au luat masuri mai liberale decat liberalii.
Se spune ca liberalii urmaresc in primul rand dezvoltarea, uneori chiar in detrimentul oamenilor, iar socialii urmaresc bunastarea oamenilor. Chiar circula teoria ca alternanta la putere a liberalilor cu cu socialii este benefica, deoarece liberalii produc, iar sociale impart la oameni bunurile.
In ultima perioada (zeci de ani) au aparut doctrine social-democrate cu accente liberale sau doctrine liberale cu accente social-democrate. Asta deoarece un singur partid nu mai avea forta (data de alegatori) sa guverneze singuri. Exemplul este si la noi, a fost si in Germania.

| chuckmanson a răspuns:

Socialismul libertarian și progresivismul sunt singurele doctrine politice care pot rezolva cu adevărat problemele lumii.
"Centru-stanga sau centru-dreapta?"
Astea îs o mizerie. Avem nevoie de soluții muuuuuult mai radicale decât orice chestie centristă.

| Niciunnume81 explică:

Nu o sa se întâmple niciodată asta)))),
Chiar și 3 zile de pana globala ar cauza pierderi de miliarde. Gandeste te câți oameni cumpăra online, cati copii fac scoala online. Gândește te cati sunt în izolare și nu pot face nimic fără internet. Nu si permite nimeni asemenea daune și de aceea astea mari fac orice ca să se asigure ca nu se va întâmplă asta niciodată.