| Mosotti a întrebat:

As dori sa stiu si eu si sa-mi enumere cineva pentru ce a fost asa blamat PSD-ul si de ce este dorit asa mult PNL, USR si altii complet de dreapta, ca PSD avea doctrina crestin-democrata, era de centru dreapta.

Am avut 17 guverne total de dreapta si 13 de centru dreapta dupa 1990 sa zicem (Asa zisi socialisti desi nu erau, ca aia sunt de stanga si atat), ce bun au facut cele 17? De ce ele nu au fost blamate atat?

167 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Sindbad):

Exact asta am zis si eu. Nu are iluzia caci stie despre ce e vorba, ca daca stii, nu ai cum sa ai iluzia schimbarii in acest sistem politic.

| Mosotti explică (pentru Sindbad):

Da, si eu nesimtitu` dracu`, stau la calculator, ascult muzica, tai lemne, imi imaginez ca bat cuie in capu` la politicieni si le dau la m, si nu ma duc la vot! Hahaha. Si prietenul meu care face ce fac majoritatea, voteaza cica raul mai mic, nu vede bine ce fac eu, dar asta e, ghinion. El stie care e treaba mai bine ca mine, dar cu toate astea, se duce la vot, zau daca-l inteleg.

| Mosotti explică (pentru johnnny123):

Democratie? Unde e ma democratie? Nicaieri nu este, e o falsa iluzie a democratiei.

Este corect ca e mai bine ca in dictatura, dar nu asta ne incalzeste, comparand cu ceva si mai rau, nu ne face sa fim bine. Corect este sa schimbam sistemul, ca votul nostru sa conteze, ai citit ce am propus ca schimbare de sistem? Ai vreo parere? Ca nici unul nu ati dat o parere despre schimbarea sistemului pe care am propus-o? Sau nu a aparut mesajul? Insa aparuse ca am verificat. Mai repet odata si aici ca sa vezi si chiar as vrea o parere de la tine (voi), adica vad ca nu s-a atins punctul care chiar ar putea sa ne ajute, ciudat ca nici o parere nu am vazut:

Trebuie ca noi sa desemnam candidatii, sa fie finantata politica doar din bani publici si nu din bani privati, sa ii putem da jos cum nu isi fac treaba, nu dupa 4-5 ani. Daca sunt finantati din bani publici ne vor servi noua, daca sunt din bani privati e logic ca servesc alora de i-au finantat, si noi cand votam votam intre sida, cancer si diabet cum ar veni, doar schimbam grupurile de interese si atat.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

In primul rand tara nu e in situatia asta doar datorita unui partid sau datorita unui singur om, ci datorita tuturor partidelor, tuturor conducatorilor, datorita populatiei, etc.

Daca chiar insisti sa imi stii parerea, eu dau vina absolut pe psd/pdsr/fsn. Au manipulat oamenii inca de prin 90, cand ceasca cazuse. Atunci s-au instalat mafiotii lejer pe scaunele lor confortabile, si de atunci inca sunt acolo. A urmat falsa "democratie" care inca este in functiune chiar si in ziua de azi, in 2020, timp in care au tocat banii publici din care trebuia sa avem cel putin aceeasi economie ca a Germaniei(aici se includ autostrazi, spitale, scoli).

Mno, acum ca sa intelegi de ce nu am nimic cu PNL: Ei nu sunt o grupare mafioata(desi clar ca se fura), si acum profita de faptul ca oamenii incep sa mai gandeasca, si incearca sa ne faca pe plac(mai mult sau mai putin). Atata timp cat electoratul PNL creste, va creste si dorinta de schimbare, asta nu ii lasa pe PNL sa faca un pas gresit.

Mno, nu stiu daca ai inteles, eu am incercat cat am putut. Din pacate Romania nu poate fi salvata atat de usor cum crezi, chiar daca ar veni Superman la guvernare.

| Mosotti explică (pentru Sindbad):

Si daca ii merge bine lalaurei, e f bine, ca si asa nu ar avea ce face. Desi ar avea, vazand care e treaba cum am vazut eu, sa informeze pe cat mai multi oameni ca sa realizeze si ei de ce nu merge treaba, si dupa aia in masa poate, zeci de milioane de oameni de pe tot globul, sa ceara jos cu sistemul negru in care nu are cum merge bine, si sa forteze sa se face ce trebuie, dar ea stie doar ca nu merge, nu stie ce trebuie facut ca sa mearga, asa ca ce sa faca? Mai bine sa stea linistita si este okey asa. Eu tocmai am raspuns colegului acum ce schimbare de sistem trebuie facuta, si as vrea o parere si de la tine daca se poate.

Desi informez degeaba, nu stiu de ce am impresia ca tot lumea nu realizeaza nimic, pana nu simt ei notiunea, e cam degeaba, dar na, am incercat peste tot unde am putut sa informez.

Si oricum e dictatura mascata, se pregatesc de dictatura, daca ar pune mana pe rusia, china si iran, ar veni dictatura mondiala. Tu nu vezi? Pe Facebook se cer datele personale, incepe sa stie tot ce faci, unde stai, cine esti, in UE vroia sa se interzica nu stiu ce pe net mai acum un an, dar nu s-a reusit, cand cumperi iti cere buletinul in multe locuri.

Da, aparent e bine, ca e normal sa stiu cine esti, ca si cand stau ci tine de vorba in real stiu cine esti, e normal sa nu poti sa ma pacalesti si fraudezi pe net, dar nu asta le e scopul lor, nu ii doare de noi, ei vor control total treptat. Ce e aia ca nu stim de unde suna, ca nu stim ip-u real, astea-s copilarii. Nu tati, IP fix legat de adresa, poza, CNP si tot, fara posibilitatea anonimizarii, tehnic schimbata treaba. Datele sa le stie doar autoritatile, nu noi ceilalti, si sa vedem apoi cum e. Autentificare cu amprenta, nu sa minti ca ti-a furat calculatorul sau telul si altul a facut de la ip tau.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Asta este adevarat, doar ca toti sunt la fel de incompetenti, adica a picat un incompetent de nota 2 si a venit unul de nota 3, apoi se repeta, dar tot corigenti sunt toti si praf.

Desi este interesant de ce PSD a fost cel mai incompetent, si ailalti mai competenti! Argumente? Ca de fapt asta e si subiectul principal.

Pot spune eu ce a facut rau, a eliberat infractori de s-au intamplat atatea nenorociri, aici a fost cel mai idiot lucru posibil pe care puteau sa-l faca, deci aici ai dreptate daca o sa spui, ca sunt sub ceilalti. A dat bani la pensii si salarii de stat fara insa sa aiba grija ca ceilalti sa nu scumpeasca si mai mult totul, asa ca a rezultat ca nivelul de trai de fapt a scazut, si asta este corect.

Lucruri bune ar fi:
1 - A vrut ca in UE ca procurorul general sa poate fi controlat de ministerul justitiei, si daca in UE e asa, nu cred ca e o idiotenie a PSD doar. Ca daca ala abuzeaza? Ce control are? Nu e ok sa-si faca el smecheriile cu presedintele si sa nu-i controleze nimeni.
2 - A marit salariile de fapt in euro, adica cumparai mai multi euro din salariu marit fata de inainte (apropo, un coleg cum nu ii convine ceva, zice ca pierd coerenta, dar am zis f clar ce inseamna). Nu s-au marit doar cu cat a urcat cursul euro. Si incet incet ne-am fi indreptat catre salarii UE, asta daca se mai continua lant asa (dar asta nu stiu), si apoi nerentand sa mai pleci afara, ai fi cerut aici drepturi, nu ai rezolva probleme plecand si gata, si cumva i-ar obliga pe cei de sus sa faca ceva, plus ca veneau altii din afara sa investeasca, sa vanda, ca lumea avea bani mai multi in euro, si oricum pe astia cu preturi f mari de aici, ii spargea treaba asta, cam acolo s-ar fi ajuns. Insa pe moment a fost rau, este corect, cum am zis mai sus. Ca sa fie bine si pe moment, trebuia sa urce impozitele la aia care scumpeau exagerat, si rezolva problema si acum in prezent.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Statul ar trebui sa nu dea nimic nimanui, dar sa faca astfel incit sa existe un climat concurential decent care sa permita end-userului sa nu fie supt de bani ca ultimul fraier. Vezi de exemplu ce benefica e concurenta in zona smartphone-urilor Android si de ce Apple isi permit sa vinda la preturile alea umflate ale lor. Vezi de exemplu Intel citi ani au vindut la preturi umflate si au tot umblat cu tic-tic-toc pana a venit AMD din urma si a sters cu ei pe jos, astfel incit au fost fortati sa o lase mai moale cu preturile si in ziua de azi ai procesoare excelente de la ambii producatori la preturi bune. In domeniul farma, vezi de exemplu preturile farmaciilor din jurul tau de prin oras vs. Farmacia Tei. Capitalismul asta trebuie sa faca, sa creeze un mediu concurential natural si sa nu permita formarea monopolurilor. P.S. Statul ar trebui sa mentina controlul asupra unor producatori autohtoni sau sa aiba macar actiuni undeva unde sa se produca medicamente esentiale care sa intre direct in circuitul spitalelor, fara intermediari.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

In mare parte ai zis corect. Am inteles foarte bine, asa trebuia sa zici si intelegeam.

In mica parte nu, caci PNL nu poate face bine prin insasi ideologia lui. Ideologie, adica cum ar fi un pedofil, el se regaseste in gandirea pedofila, si deci se duce in partidul PEDO sa zicem. Astia nu au cum face bine la copii, chiar daca promit asta! Nu exista asa ceva, ca au prostit oamenii sa-i voteze, ca ailaltii au fost nasoi si nu s-au ingrijit ca lumea de copii, este corect, dar nu mai mult, vor face mai rau sau la fel de rau, ca nu rezista, cu riscul ca pierd, a fost doar un exemplu. Daca face bine n-ar mai fi PEDO, respectiv PNL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Controlu managerial al procurorilor sefi de catre mj e in constitutie nu l-a inventat nimeni

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate 100 %. Si cu farmacia tei la fel, nu am fost pe acolo, ca am aici multe si mi-e comod sa iau de aici, dar stiu si de la prietenul meu ca la Tei e mai ieftin.
Cu o concurenta buna, era bine pentru toti, dar sincer aia de sus nu prea vor sa ne fie bine, special fac asa ca sa traga pe om, sa nu aiba incotro si sa scoata banu gros, se inteleg intre ei si gata. Cu AMD asa este, de aia mi-am luat Ryzen anul trecut, altfel nu luam inainte, preferam Intel desi era mai scump.

Aia am zis si eu ce ai zis tu "Statul ar trebui sa mentina controlul asupra unor producatori autohtoni sau sa aiba macar actiuni undeva unde sa se produca medicamente esentiale care sa intre direct in circuitul spitalelor, fara intermediari." Sa faca si statul, ca de aia platim taxe si impozite, nu sa nu faca nimic productie, sa produca medicamente, nu sa le exporte ca sa luam din afara pe aceleasi dar mai scumpe. Sa le produca si sa le comercializeze si ei tocmai la o adica sa tempereze preturile! O mica implicare a statului e necesara, uite Chinezii ce departe ajung, fara datorii, cumpara aur la greu, ceilalti praf. Au facut spital in 10 zile, au facut, aia e.

Pentru daca-i lasi doar pe privati, nu e bine, ca la aia singura valoare e profitul, valoarea om nu prea exista, si de multe ori asta strica, nu ca vor profit, ca e normal, ca sunt lacomi (aici nu i-am inteles niciodata).

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai si atunci de ce nu s-a aplicat la noi? Ma refer la procurorul general si atat, nu la restul. La noi nu avea control, prin asta se numea independenta justitiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Procurorii nu sunt independenti prin natura profesiei
Sunt subordonati ierarhic si solutiile le pot fi infirmate atat pe legalitate cat si pe temeinicie de superiorul ierarhic, sunt independenti doar pe instrumentarea dosarului
MJ isi exercita autoritatea asupra procurorilor sefi prin evaluarea activitatii lor manageriale
Doar judecatorii sunt total independenti si inamovibili

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Chiar si judecatorii, de ce sa nu aiba control? Daca abuzeaza si aia? Dar aia poate mai putin pot abuza, ca procurorii pot aduce dovezi sau nu, aia pot abuza mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Indeoendent nu inseamna cq nu raspunzi

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Daca se raspunde e ok, eu stiu ca nu raspundea procurorul general in fata nimanui, era desemnat de presedinte si ca asta era tema, ca nu e cum e in UE adica sa raspunda, iar asa putea face abuzuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De la Tei poti sa iei si prin posta/curier. Din pacate unele medicamente nu sunt disponibile prin metoda asta, dar eu cumpar de la ei la greu pasta de dinti, sapunuri, vitamine. In unele cazuri, diferenta e de peste 50% fata de cel mai bun pret pe care il pot obtine local. P.S. Abia astept sa trec din nou pe AMD. Am avut AMD din 1999 pana in 2012 pe desktop, plus un laptop cu AMD Turion din 2009 pana de curand cand a crapat de tot (deja i se facuse reballing cu vreo patru luni in urma).
P.S. 2 Chinezii au facut SPITAL DE CAMPANIE in 10 zile. E o mica-mare diferenta fata de un spital normal pe care nici o tara de pe planeta nu ti-l face peste noapte. Si eu admir China din unele puncte de vedere, dar trebuie sa filtram stirile de genul.
P.S. 3 Pentru ca la privati singura valoare sa nu fie profitul, ai nevoie de un sistem de educatie foarte bine pus la punct. Cind majoritatea patronilor sunt niste cocleti nenorociti, e valabil ce zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Poate fi anchetat penal de siij si disciplinar de inspectia judiciara
In mizeria de proiect de desfiintare siij al lui Predoiu n-ar mai raspunde in fata nimanui, ba mai mult, ceilalti procurori ar raspunde doar cu aprobarea sa

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Sa mor de pricep ce vrei sa zici cu maritul salariului in euro. Chiar nu ai coerenta.
Si nu, in toata UE nu e procurorul numit de ministrul justitiei. În majoritate e propus dar parlamentul, presedintele sau regele în anumite cazuri il numeste. Si asta pentru ca cei trei nu au o culoare politica anume. Intr o tara atat de corupta ca Romania sa aiba partidul de la putere control asupra justitiei e cel mai rau lucru posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Parlamentul n-are o culoare politica? Dar pe ministru justitiei cine il numeste?
Sau presedintele?laughing

Si in Romania e numit de presedinte, nu de mj

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Parlamentul nu are 1 singura culoare politica, ca exista opozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca ar fi numit de parlament n-ar fi numit tot de majoritate?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda, mai bine ar da si medicatie prin curier, cum face firma pharmaexpres din Arad unde trimiti reteta prin posta, si ei iti aduca orice medicament din UE care aici nu este, fara adaos. Deci se poate si asa. Ar face mai multi bani, mai ales ca celelalte farmacii n-ar face sau cel putin le-ar lua-o Tei inainte. Dar nu ii duce mintea nici pe aia.

AMD meu rupe cu 16 cores, sunt f multumit mai ales in grafice 3 D studio Max.
Ai dreptate, eu credeam ca spital normal, ca daca-l faci din structura de fier, merge sa legi niste bare si sa pui pereti falsi tot din alte materiale decat beton, ciment, sau pus pietre de BCA si altceva, deci ar merge.

Nu poti face educatie cand in genele noastre sta avaritatea, rautatea, nepasarea, trebuie constransi cumva de stat. Nu poti face un nenorocit om. Si daca ii constrangi, aia e, esti rau, impozit atata! Altfel licenta cucu si nu mai vinzi, nu mai produci, import si produc eu, si tu ramai pe dinafara, asa mai bine castigai 100000 euro in loc de 150, dar era bine pentru toti. De aia oriunde e capitalism, e in prabusire tot, iar china progreseaza. China a zis ca din 2030 nu vor mai produce masini termice. Germania ca sa protejeze pe patroni, nu au miscat nimic in privinta asta si promoveaza in continuare vanzare si producerea celor termice, nici macar fabrica de acumulatori nu avem in UE, deci e clar. Pai de ce sa investeasca ei, nu e mai bine sa se umfle de bani repede? Daca era si statul, ii obliga, sau chiar statul facea ceva si ii zbura repede daca nu concurau si ei.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Atunci este nasol.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Deci:

Cursul Euro a crescut sa zic cu 1 %, salariile cu 10, e doar un exemplu. Deci nu a crescut salariu doar sa compenseze urcarea Euro ca sa fie inflatie de fapt, adica ca de fapt tu cu salariu marit sa cumperi tot atatia euro ca inainte, aia e inflatie.
Au crescut cu mai mult, asa ca tu poti cumpara mai multi euro din salariul tay, deci au crescut salariile in Euro de fapt. Si incet incet daca continua chestia asta lent, ne apropiam de salariile din UE, daca se continua, am zis ca nu stiu daca era asa, dar presupunem ca se continua, ca tenta acolo ducea.

Odata ce salariile se apropiau mai mult de cele din UE (ca daca cu leii aia iei 1000 Euro de la casa de schimb, e clar ca ai salariu de 1000 de euro), diferenta era din ce in ce mai mica si nu se mai renta sa pleci, asa ca in loc sa zici "imi bag picioru`, plec", protestai sa faca astia ceva sa fie aici bine, si astia se tem de asta ca de dracu, mai bine sa plece lumea sa-i lase in pace.
In prima faza nesimtitii scumpeau mai mult decat in UE, dar apoi cand lumea cerea sa fie bine aici, se luau masuri de impozitare ca sa stopeze anomalia.
In plus, veneau si altii din UE sa vanda aici si mai si, sau sa produca ceva, ca lumea avea bani mai multi, nu ai 1500 dar ai 1000, asa ca vindeau mai ieftin decat la ei si tot castigau, dar mai scump decat acum cand lumea are 400-500 E salariu, si iar concurau cu prostii de la noi care scumpeau si iar se regla treaba.

Multi au inteles ce zic, nu neaparat de aici, deci mi se pare clar. Insa precis ti-e clar si tie acum. Deci vezi? Tu nici nu ai inteles care era substratul la maririle alea de salarii, de aia te si miri (si de aia merge prost totul, ca lumea mai cred in sistemul politic actual, in sistem, nu intr-un partid sau altul), pe moment era mai nasol, e corect, ca se scumpeau si mai mult produsele cum s-a intamplat, dar pe termen lung era mai bine dupa un timp.

Aia cu controlul ai ceva dreptate, daca e politizat, nu e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu asa se calculeaza puterea de cumparare, dar da, puterea de cumparare a salariului mediu din economie a crescut destul de mult

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai asta zic! Cu puterea de cumparare am zis ca pe moment e rau, ca a scazut din cauza scumprii excesive, deci ai dreptate, nu inseamna ca daca ai 1000 E traiesti mai bine, depinde si de raport salariu-preturi, dar am zis mai in colo era mai bine, se regla totul, am explicat cum.

Base zicea "nu va convine, plecati in afara", ia sa nu se mai renteze, sa vezi cum il lau de par.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu m-ar mira ca pharmaexpress sa opereze un pic ilegal. Nu de alta, dar nu e ok sa iei antibiotice de-aiurea fara reteta, ca sa dau un exemplu. Sarind la AMD vs. Intel, daca randezi si faci multitasking intensiv, de acord cu tine, rrrupe AMD acum. Despre spitale, numai de bine, dar iti dai seama ca e mult mai complex ca un bloc/hotel fiindca ai o gramada de cabluri pentru alarme si alte alea, tubulatura si/sau infrastructura pentru stocare/manipulare a oxigenului care face bum foarte usor... Finally, asta cu genele e cu dus-intors. Am avut ocazia sa dau niste tepe de mii de euro fara sa aiba nici un impact asupra mea dpv legal (intr-un caz era vorba de niste greseli in organizarea birocratica a unei foarte mari companii din strainatate, eu doar profitam de treaba respectiva, la o adica puteam spune ca whoops, nu am fost atent, nu se putea demonstra ca am facut-o intentionat) dar nu am facut-o pentru ca prefer sa nu imi vina sa ma scuip in ochi dimineata. E vorba pur si simplu de principiu. Daca constringi nenorocitul o generatie, doua, trei, la un moment dat o sa ii intre in sange si corectitudinea. Legat de masini, vezi ca nu esti documentat cum trebuie. Si nemtii merg in directia electrica, ca nu sunt inconstieni. Asta e miscarea intregii industrii acum, cine sta transversal va fi luat de val in maxim 10 ani. Uite, fresh news - https://www.latimes.com/business/story/2020-02-07/european-gigafactory

| johnnny123 a răspuns (pentru Sindbad):

Daca nu ai dedus acele lucruri din ce a spus lalaura, probabil trebuie sa-i recitesti raspunsurile mai atent. Sau iti pot face eu un rezumat, ca sa te scutesc de efort:

"Si vrajelile cu "raul cel mai mic", nu pun botul, raul e rau indiferent."
"Ideea de ansamblu e ca nu imi pasa, nu imi pasa de vot, nu imi pasa de votanti, nu imi pasa de repercusiunile actiunilor mele, sau mai degraba in cazul asta, a lipsei de actiune. No me interesa, raman la gratarul meu, la berea mea, la strand sau la mare"

"nu voi fi silita sa accept nimic, niciodata, pentru ca traiesc bine si-mi permit sa arat "****" si sa intorc spatele oricui."

q.e.d.

Cat despre ideea ca "dreptul la vot al cetatenilor echivaleaza perfect cu lipsa lui", nimic mai departe de adevar. Asta era valabil pe vremea lui Ceausescu, din fericire nu si acum. Iar aici avem un exemplu foarte recent:
Cand in Romania iesisera 500 000 de oameni in strada pentru a-si striga nemultumirile, Dragnea, Codrin Stefanescu, Iordache si alte asemenea specimene ranjeau arogant si nu dadeau nici o atentie acelor oameni.
Dupa ce oamenii au iesit la vot la europarlamentare, toate ranjetele alea arogante au fost inlocuite de rictusuri, incruntaturi, crize de isterie si spume la gura.

Asa ca lasa-ma te rog cu "dreptul la vot echivaleaza perfect cu lipsa lui". Nu echivaleaza absolut deloc, indiferent cat de mult ai tu nevoie de asta pentru a-ti justifica pozitia. Atata timp cat votul poate schimba fizionomia unui politician, votul conteaza.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Am zis ca trimiti reteta, nu iti da medicamente fara reteta, deci nu lucreaza ilegal pharmaexpres.

AMD da, rupe la multitasking, eu cam asta fac, rar jocuri, dar si asa, am un soft care dezactiveaza 8 cores din 16, cum ca merge mai bine asa in jocuri. La jocuri e mai bun Intel.

E complex cu spitalul dar stiu ei, cand ai ingineri brici si tehnologie, faci niste furtune si tevi fara probleme unde vrei, greu era cand torni beton, ca trebuie sa se intareasca, atunci era nasol, nu mergea rapid. Poate nu chiar in 10 zile, dar intr-o luna ar merge.

Cu masinile informatia am luat-o de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=hcXjVxaKzv4&t=57s

O sa citesc si ce m-ai dat tu, si vin diseara cu comentarii.

| Mosotti explică (pentru johnnny123):

Si cand a taiat base salarii si pensii in 2009 de ce n-au iesit 600000 oameni in strada sa-si zica neumutumirile?! Pentru ca la regimul ala s-a facut reclama, si se zicea ca ceilalti is comunisti, lumea asociaza comunsimul cu socialismul desi nu e acelasi lucru, asociaza cu, comunismul lui ceausescu care era infect, si cu asta gata, dreapta i-a castigat pe oameni.

Conteaza votul? Ce se schimba daca votezi altceva sau acelasi ceva?! Da niste exemple. Ca asa conteaza, daca votand, ne merge mai bine cumva, sau alegand altceva. Argumenteaza cum conteaza votul, faptul ca zici doar ca a venit nu stiu cine in locul altora, asta nu inseamna nimic.