| dolyan a întrebat:

As vrea sa construiesc si eu o camera de 3x4, pe structura de lemn. fara fundatie, platou de beton, pe treenul care il detin. Intrebarea este: in ce conditii nu am nevoie de autorizatie, aprobari si alte de-astea. Am mai vazut un chiosc la o biserica asemanator cu ce am eu in minte... mi-a spus cel care a construito ca nu a fost nevoie de nici o autorizatie, chiar daca a fost vorba aia intr-un loc public. Am cautat si eu pe net, dar ma gandesc ca o problema este bine a fi dezbatuta de mai multe capete, in felul asta ajungem la o documentatie mai amanuntita :-) Multumesc. aaaa, mentionez ca pamantul este la periferia craiovei, deci cred ca e in interiorul orasului...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa obtii autorizatie de construire, deoarece constructia pe care vrei s-o faci nu se incadreaza in categoria constructiilor si lucrarilor pentru care nu este nevoie de autorizatie, dintre cele prevazute la art. 11 din Legea nr. 50/1991 republicata, cu completarile si modificarile ulterioare. De asemenea trebuie sa fii sigur ca terenul pe care vrei sa construiesti este in intravilanul municipiului Craiova. Numai bine!

| dolyan explică:

As mai dori alte raspunsuri, precizez ca daca as face cu o firma care construieste astfel de case, arhitectul respectiv mi-a spus ca ar fi o solutie prin care sa nu fie nevoie de autorizatie... daca stie cineva care ar fi acea solutie, va rog sa ma ajutati. astept mai multe rapunsuri. multumesc