| gXe3 a întrebat:

Salut,as dori sa construiesc o casa din rigips,fără Fundație,fără niciun fel de atașare prin piloni sau alte metode de sol, am nevoie de autorizație?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O casa din rigips, neatasata de sol si fara fundatie, nu o vei putea costrui nici cu autorizațoe nici fara. Iti va iesi cel mult un fel de coliba, nicidecum vreo casa.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti construi o casa in conditiile aratate de tine. Ma refer pe partea de structura.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Ai nevoie de autorizatie. Citeste aici: https://www.artevis.ro/cand-nu-ai-nevoie-de-autorizatie-de-construire/

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| relian a răspuns:

laughing Daca fundatia nu-i tapana, ce casa mai este aia? Dee aia ii zice fundatie, este baza, este cea care tine tot ce este deasupra.
Fara fundatie casa se va lasa, putin, dar suficient ca usile sa nu se mai inchida.Repari intr-o parte,se lasa in alta laughing

Is curios jos ce ai,ce pui? Casa daca nu sta pe ceva piloni,pe ceva satiu si eu lemne,in sf deci trebuie sa stea pe ceva,ca doar no faci sa stea in aer laughing
Si scinduri de pui alea tot pe pamint vor sta,dar vor putrezi inainte sa termini casa de facut laughing.
Poti face casa fara fundatie de aia cum stie tot romanu,daca la asta ai facut referire,da se poate,dar tot trebuie sa faci ceva piloni de beton din loc in loc.

Uite un model :
-Pui ceva pinoni de beton, dar mai mult in pamint si deasupra putin, stiu si eu cit vrei tu, dar sa fie peste nivelul solului, sa nu iti intre apa cand ploua inauntru
-Pe acesti piloni pui leturi, scinduri late de peste 30 cm latime si groase cam de 3-5 cm, le asezei pe cant pe acei piloni.
-Scindurile astea le asezi la distanta de max 50 cm una de alta
-Apoi in sus urci cu leturi asa cum folosesc unia la gard, doar ca trebuie sa ai leturi de aceiasi dimensiune, de exemplu 5x10 cm, cam astia is dimensiunea minima pentru a face o casa. Urci cu leturi genul asta pana pe la 7 etaje, deci se poate face o constructie asa undeva pana la 7 etaje,folosind doara leturi ce am aratat.
-Leturile astea le pui la distantele ce se pun si profilele metalice.
-Pe afara pui OSB,la interior pui rigips,intre pui tevile de apa,canalizare,curent electric.
-Pe podea,pe acele leturi late pui la fel OSB,iar unde vrei sa pui ceramica,peste OSB pui ceva placi de ciment,ceva asemanator cu placile de rigips,diverse grosimi,doara cas din ciment,apoi pepste pui ceramica,ce vrei tu.

Cam ceva genul asta se face o casa fara o fundatie grozava, mai ales daca pamanintul in zona aia este stabil.
Orice constructie legal necesita o autorizatie, deci indiferent ce metoda de constructie folosesti, legal ai nevoie de o autorizatie.
Nu stiu in cimp daca ti se cere asa ceva, dar si acolo daca terenul este arabil, trebuie sa ai aprobare sa iti poti face o constructie.

| Yuoia a răspuns:

Nu da bani aiurea. Se va darama la primul vant sau prima ploita.
Fa ceva solid, sanatos, daca vrei sa locuiesti acolo.

| trophin a răspuns:

Pentru construcții civile da. Pentru un curnic, nu