| Narutoxxx a întrebat:

As vrea sa denunt la politie un fost prieten care mi-a scris pe facebook ca a consumat "iarba" si alte droguri ilegale. Cum procedez? Pot arata ca proba la politie conversatia? Pot denunta la politie, chiar daca am 17 ani?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In sistemul nostru de drept, nu se pedepseste consumul de droguri ca infractiune distincta --- in schimb, se pedepseste detinerea indiferent de cantitate si scopul pentru care se face, inclusiv pentru consum propriu.

Deci, asa sa intelegi ca in ipoteza in care cel ce consuma droguri, este prins de politie in momentul in care le cumpara sau cu ocazia perchezitiei corporale se gasesc asupra lui droguri ori la domiciliu, el va raspunde penal, fapta sa incadrandu-se in dispozitiile art. 4 din Legea nr. 143/2000 (deci pentru detinere ilicita de droguri si nu pentru consum!)--- vezi legea :http://www.legalis.ro/......e-droguri/

| darrio2007 a răspuns:

Pe baza unor vorbe, degeaba. Daca nu sunt dovezi concrete, adica sa ii gaseasca ceva asupra lui, nu ii face nimic. Poti avea si probleme cu fostul prieten.Denunturile anonime nu se iau in considerare.Ce vrei tu cam suna a razbunare. Sper ca stii proverbul.

| whatevernvm a răspuns:

Dude, fii mai chill, ce dracu?

| gelu1970 a răspuns:

Daca e un fost prieten consideri etic sa ii faci rau?

| UnBroken2016 a răspuns:

Degeaba ai conversatia, daca se duce politia la ala acasa si nu gaseste nimic tot nu rezolvi nimic.

| pufulescu a răspuns:

Conversatia ca proba are valoarea ZERO in tribunal, si eu pot sa scriu aici ca am omorat o femeie si am mancat-o dar faptul mai trebuie si sustinut prin probe concrete.
Da, ii vei face probleme fiindca s-ar putea sa fie chemat la Politie dar cam asta este totul si risti sa se razbune pe tine mai tarziu. In functie de ce ti-a facut respectivul in trecut tu singur trebuie sa calculezi daca merita sa il reclami.

| blAster85 a răspuns:

Da dar te poti baga si in probleme pe viitor cu prietenu asta

| playermessi a răspuns:

Nu te razbuna. Stai cuminte.

| Shaco a răspuns:

O sa iti dea cafteala mare dupa ce iese de la racoare deci iti propun sa n-o facilaughing Plus ca in zilele noastre multi tineri consuma iarba, deci meh, se lasa cu o pedeapsa usoara pentru el, si una mai mare pentru tine dupa ca afla ca tu l-ai turnatlaughing