| SabinaaRoibu a întrebat:

Cum ar trebui sa procedez in cazul in care am informatii cu privire la consumatori de droguri si poate chiar trafic?

Am dovezi destul de concrete cum ar fi inregistrari sau poze. Cunosc doar date de genul: nume, varsta, ocupatia, numere de telefon, eventual adrese. Dar oricum presupun ca nu este o fapta atat de grava consumul, mai ales daca persoanele respective consuma in casa si nu poseda drogul asupra lor in momentul perchezitiei. Tin sa mentionez ca persoana in cauza conduce sub influenta drogului si chiar vinde la locul de muncă. Ar trebui sa fac un denunț la o sectie de politie? Se poate face si online? Cei pe care îi denunț pot afla cine a depus denunțul si eu ce probleme aș putea avea? Nu am consumat niciodata. O sa fie tratata problema cu seriozitate sau ar trebui sa " inchid ochii " in continuare?

Vreau raspunsuri serioase si daca cineva m-ar putea ajuta as fi recunoascatoare!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există o zicală, că lumea se împarte în hoți ( infractori), polițiști. și oamenni cinstiți. Meseria polițistului este să apere legea. Dta când iei o asemenea atitudine te transformi în justițiar, apărător al legii fără a avea școala, experiența și practica unui polițist. Aceasta implică anumite primejdii inerente unei munci specifice. Să te gândește de ce anumite descinderi și arestări de inerlopi se fac cu mascați, iar nu altfel. Cu fața acoperită își ascund identitatea și se feresc de represalii ale mafiei, pe care nu o cunoști. De asemenea sunt polițiști în civil, sub acoperire. Este o zonă cu riscurile ei. Dacă ți le asumi ca persoană laică, nu ai protecția și nu știi să îți poți lua precauțiile pe care le ia un polițist, în uniformă sau nu, mascat sau nu. Mai sunt și polițiști corupți iar cel cu cine stai de vorbă nu știi din ce tabără e pe bune. Vorba lui Marius2222... de aici. Ții la viața și integritatea ta corporală? Să te gândești bine de tot la asta înainte să te implici.
Mai poți face asta. Dacă cunoști un polițist din brigada droguri, dar dacă îl cunoști bine și ai încredere în el, să îi oferi un pont. În nici un caz în scris. Dacă ceea ce faci are valoare pentru sistem, te vor premia cu 50 de lei. Vezi dacă riscul asumat merită această recompensă.

| SabinaaRoibu explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos pentru raspuns! Aveti dreptate!

| Marius22222222222 a răspuns (pentru sadrian46):

Păi asta ziceam.si hai opresti un traficant, dar nu pe toti.plus clientii lui...

5 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Tii la viata ta? de aici trage concluzia daca sa te duci la poliție sau nu

| Vash96 a răspuns:

Sifonar-o

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.