| TaKuYa a întrebat:

Astazi am fost la un super market ca sa-mi cumpar cate ceva pentru micul dejun si pentru drum o bere cu lamaie, fara alcool. Am avut surpriza ca la casa sa-mi ia berea din mana, pentru ca sunt minor si nu am voie sa consum alcool. I-am spus frumos vanzatoarei ca berea nu are nici macar acel continut de 1-2% alcool si ca este total legal sa o cumpar (chiar daca cea fara alcool are 0.5% alcool, nu este considerata a fi o bautura alcoolica). Pana la urma n-am reusit sa mai cumpar berea, plus ca voia sa-mi vada si buletinul, cu toate ca am spus ca sunt minor. Vreau doar sa stiu, si daca as putea primi si un site cu o lege unde as putea intelege situatia, ar fi super. Este sau nu interzis consumul de bauturi non-alcoolice pe baza de bere sau altceva pentru minori? Am sau nu dreptul sa cumpar bere fara alcool? Nu ma interesa berea in sine, am putut dupa sa cumpar de la alt magazin fara probleme, dar vreau sa stiu daca pot sa-i dau un nas vanzatoarei cu o lege, sau ceva anume, sa-i arat ca nu are dreptate, caci eu sunt convins de asta. Sau gresesc?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista o lege in acest sens dar legea spune ca este interzis sa vanda minorilor bauturi alcoolice. Chiar daca nu scrie pe ele dar acele bauturi au alcool in ele. http://www.ziarulring.ro/......ARA-PERMIS
Bine! In mod normal ea se putea scuza: n-are alcool si gata. A fost un exces de zel din partea ei.

1 răspuns:
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Atata timp cat produsul nu contine alcool si tu esti minor ai tot dreptul sa il cumperi. Daca continea alcool trebuia sa ai varsta legala de 18 ani, dar asa nu.
Vanzatoarea nu a facut bine ce facut si probabil a aparut o frustrare din partea ei.Se poate depune plangere la respectivul market dar acum sa facia sta pentru o bere. nici asa nu e bine, gasesti alt supermarket unde vanzatoarea nu are asa frustrari. Pofta buna pentru data viitoarebig grin
O viata frunmoasa.
Peace!