| Mertoiu_Dragos_Ciprian_1992 a întrebat:

Astazi pana la prima locatie unde puteam face rovinieta m-au prins camerele. Daca am platit-o in primul peco, mai primesc amenda?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa fii amendat, deoarece n-ai avut-o cand ai fost prins de camere.
Conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8) Perioada de valabilitate a rovinietei începe de la ora 0, 00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24, 00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
  (8^1) Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24, 00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba ai luat-o dupa, in momentul in care ai fost filmat nu o avea asa ca cel mai probabil sa te astepti la o amenda