| NunuNini a întrebat:

Ati aflat?

Circulația trotinetelor electrice este interzisă pe trotuar, iar conducătorii trebuie să aibă cel puțin 14 ani!

Sunt de acord. Erau multi pustani care impingeau cu mana persoanele de pe trotuar pentru a-si face loc. Si mai erau si accidente nefericite.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata HG prin care a fost modificat si completat Regulamentul de aplicare a Codului rutier nu a fost publicata in M. Oficial, posibil sa fie publicata astazi si abia apoi va intra in vigoare.
Are prevederi bune desi cred ca prevederea privind circulatia pe strada a trotinetelor electrice va conduce la mai multe accidente.

| NunuNini explică (pentru Ioandelasal):

Erau accidente si pe trotuare. Nu cu masini, cu pietoni. Cu pietonii care nu vedeau trotinetistii ce veneau din spate. Sper ca nu pretuiti masina mai mult decat omul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NunuNini):

Ce-am spus eu nu are nici o legatura cu faptul ca erau accidente si pe trotuar, am spus ca eu cred ca vor fi MAI MULTE accidente.
Si nu pretuiesc masina mai mult decat omul, nu stiu de unde ai tras aceasta concluzie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De acord de acord.
doar ca asta inseamna ca trotinetistii se vor muta in strada.
urmeaza accident grave

| mihai69 a răspuns:

Abia acum ai aflat?

| NunuNini explică (pentru mihai69):

Eu dorm noaptea. De ieri si pana azi...

| dinaprilie a răspuns:

Sincer, as fi adaugat si limitarea vitezei functie de varsta..si asa poti sa circuli si pe trotuar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dinaprilie):

Este o discriminare asta, nu se face.

| NunuNini explică (pentru dinaprilie):

Trotuarele sunt pentru pietoni, nu pentru biciclete, trotinete si parcari pentru masini.

| dinaprilie a răspuns (pentru NunuNini):

O definitie se schimba repede completa etc etc. daca sunt safe nu am nici o greata. poate sa mearga si pe sus

| BuLaNNNeL a răspuns:

De acord + ar trebui sa aibă și un minim de legislație rutieră, in caz contrar - sa vezi accidente.

| NunuNini explică:

Am uitat sa pun link-ul: https://www.click.ro/......e-trotuare