| anonim_4396 a întrebat:

Ati fi de acord ca metoda de iesire a oamenilor din saracie, cu dizolvarea statului roman si cedarea administrarii teritoriului detinut de acesta unor tari dezvoltate gen SUA, Marea Britanie, Germania, Franta, Italia, etc... populatia dobandind automat cetatenia statelor respective? V-ar placea ca primarul, politistul, judecatorul sau prefectul sa fie englezi, de exemplu, si sa se subordoneze direct guvernului britanic?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vrabia malai viseaza!
Si credeti ca daca in functiile aratate si in altele ar fi straini, noi am duce-o imediat mai bine?
Sa ne gandim doar ca bunastarea din statele occidentale, la care noi tanjim, a fost obtinuta in mult timp si cu multa munca.

| stelianr a răspuns:

ADEVARUL MEU :

Niciun presedinte al tarii provenind din oricare partid politic existent azi la noi, nu poate fi, presedintele tuturor romanilor orice ar declara sau chiar si-ar dori.

Nu forma de guvernamant (monarhie sau republica) o consider importanta, ci calitatea oamenilor care conduc tara.

Romania a cunoscut dictatura si in monarhie (Carol al-II-lea) si in Republica (Ceausescu)

Credeti ca se poate pune semnul egal astfel: Carol I = Basescu, sau Bratianu = Boc, sau Gen.Oprea = gen Averescu sau gen. Dragalina?

"Aceasta inapoiere a economice nu poate fi inlaturata decat prin introducerea institutiilor , singurele care pot deschide calea progresului social" Si asta a spus-o Dobrogeanu Gherea in cuvantarea la infiintarea Partidului Socialist Democrat in 1893.

Daca suntem realisti si cinstiti, trebuie sa recunoastem ca toate marile impliniri in modernizarea si intregirea Romaniei s-au infaptuit de guvernele liberale in perioada cand tara era condusa de regi!
"Cand in 1947, regele era gonit, odata cu el nu a plecat doar monarhia. A plecat competenta, au plecat la Canal specialistii din toate domeniile publice, au fost demolate complet institutiile statului."…"Ele nu au revenit, odata cu democratia, din 1989"
Radu de Romania (Interviu din 05.03.2010)
"…nevoie avem de un om, care sa cunoasca adanc ranile noastre si sa nu se gandeasca decat la vindecarea lor. Omul acesta nu trebuie sa aiba nici partid de intarit, nici clienti de imbogatit, nici rude de procopsit,- nimic din stiutele pacate ale politicianului sa nu-l stanjeneasca in actiunea lui mantuitoare. Sa fie puternic nu prin multimea ciracilor interesati, ci prin spiritul lui de dreptate, prin marea lui dragoste de popor si mai ales prin acea sfanta lepadare de sine si contopire in fiinta neamului, care a fost in toate vremile taina si forta cea adevarata a eroului. Din viata lui curata, lipsita de orice desertaciune, si din larga intelegere a vremii lui sa-si traga prestigiul si autoritatea de care un conducator are nevoie. Il vom cunoaste cand va veni. In jurul lui se vor strange dela sine, fara chemari de trambiti, toti oamenii cu adevarat cinstiti ai tarii, si fara tocmeli negustoresti, toata marea lor putere tacuta se va pune in slujba puterii lui."

( Al. Vlahuta, la 28 decembrie 1918, "Strigatul Vremii")

Eu cred ca acest OM a aparut!
Are educatie regala.
Sa ne unim in jurul viitorului Presedinte al tuturor romanilor, care nu se va folosi de functie pentru a parveni, ci va sluji cu credinta si competenta tara si pe cetatenii ei, redandu-le demnitatea si prestigiul in fata lumii.
Acesta poate fi Alteta Sa Regala Principele Radu al Romaniei.
Pentru a afla mai multe despre ce a facut pana acum si ce face, accesati pe net "Romania Altfel".

NIMIC FARA DUMNEZEU !

Stelian R.(Romania Tacuta)

| ellene a răspuns:

Daca s-ar castiga si la noi cat se castiga in Marea Britanie, da. Dar sa nu creasca si preturile, impozitele etc. visewinking

| RoxanaCher a răspuns:

Da! Ar fi o idee...Asa s-ar reface totul! Nu ar mai fi atata nebunie in tara asta!

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

DA ( si nu )
iar asta nu se va intampla ( doar daca ar fi o lovitura de stat, razboi ^^ )