| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand aplici online pentru o visa in America, completand formularul DS-160, ti se cere numarul pasaportului? Precizez ca momentan pasaportul este expirat. Funda pentru cel mai complet raspuns.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Indiferent de formularul cu care aplici, iti cere numarul pasaportului SI DATA la care expira. Daca e deja expirat, aplicatia nu te lasa sa continui completarea formularului.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Completezi formularul așa cum este, chiar dacă este expirat, completezi câmpurile cu data eliberării și date expirării ca să poți trece mai departe!
Succes!
Pa, pa.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Foarte bun sfat, ce sa spun! Vorbim despre Ambasada SUA. Mie, cand am trimis aplicatia, mi-au verificat datele la Biroul Pasapoarte si mi-au trimis confirmare cum ca datele sunt reale. Asa ca nu merge sa pui date la plesneala.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca, atunci cand ajungi la Ambasada, chiar cu pasaportul nou si valid, verifica daca datele din formular coincid cu cele din pasaport. Si iacata inca un motiv sa nu-ti dea viza!

| alessia5158 a răspuns:

Se cere numarul pasaportului, data eliberarii(issuance date) si data expirarii(expiration date).

| JackWolfskin a răspuns:

Fa ti pasaport, funda...