| Furnicuta000 a întrebat:

A aparut acum un proiect care cica ajuta batranii si Horeca. Adica se da cate un card pentru fiecare persoana de peste 75 ani (sau 77, nu stiu exact) pe care il poate folosi sa isi cumpere mancare in valoare de maxim 40 lei pe zi, dar in total se dau cam 150 lei pe luna pe acel card. In fine, nu banii sunt problema ci faptul ca se pot folosi doar in orase unde sunt restaurante mari sau pensiuni/hoteluri si nu are voie sa foloseasca cardul decat titularul, in locatia respectiva. Adica batranii de 80 ani ar trebui sa se duca la restaurant sa isi cumpere mancare, majoritatea nu pot. Nici macar nu le da voie sa comande acasa sau sa dea cardul altcuiva sa le cumpere. Si bunica mea a primit. Ea are 86 ani si sta la pat. Nici macar nu sunt partenere in acest proiect restaurantele de la ea din oras, ci ar trebui sa mearga la unul care e la 30 km distanta. Nu stiu, e aiurea proiectul asta sau nu am inteles eu bine?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă a primit un asemenea card, să afli mai exact cum l-ar putea valorifica. Proiectul este pentru toată lumea și nu putea să prevină toate situațiile posibibile în care s-ar fi putut afla beneficiarii lui, deci nu este neapărat aiurea.