| JohnyMaus a întrebat:

Au voie profesorii să facă comentarii asupra îmbrăcămintei elevilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este normal si legal sa atentioneze elevii doar daca nu este o imbracaminte decenta sau daca nu este uniforma, in cazul ca scoala pretinde uniforma.
In rest este bine sa se abtina, profesorii nu sunt critici de moda.

| JohnyMaus explică (pentru Ioandelasal):

"Ținuta" pe care o deranja pe profesoara o avea o alta persoana din clasa, ceea ce a enervat o pe profesoara și a făcut eleva de rușine a fost comentariul ei asupra faptului că tricoul ei avea zona umărului tăiată.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Categoric.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, au voie, nu doar comentarii ci va pot trimite acasa, daca nu sunteti imbracati decent si corespunzator, conform regulamentul scolar al acelui liceu sau scoala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca au voie.

| dullcat a răspuns:

Da, au voie.Citeste regulamentul scolii/liceului.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ținuta nu respectă regulamentul instituției de învățământ, evident că au voie.

| JohnyMaus explică (pentru johnnny123):

Și dacă respectă, ce se poate face in legătură cu comentariile de genul?

| johnnny123 a răspuns (pentru JohnyMaus):

Nu am de unde să știu, pentru că nu cunosc situația exactă.

Dacă ținuta este decentă și adecvată pentru o instituție de învățământ, un profesor nu ar trebui să aibă nimic de comentat.

Dacă vorbim despre un caz extrem în care (de exemplu) un profesor își hărțuiește elevele cu comentarii nepotrivite la adresa ținutei, atunci, în funcție de gravitate, se poate face orice de la plângere la conducerea școlii până la plângere penală.

În concluzie: are voie să comenteze dacă nu respecți regulamentul instituției, nu are voie să comenteze dacă-l respecți.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca încalcă regulamentul intern, cam au voie.
Dar dacă le fac așa, sa nu se plictisească, ignora-i

| AdelinaC a răspuns:

Daca este indecenta, da. Este practic o obligatie sa atragă atentia sa te imbraci decent la scoala/liceu. In timpul liber faci ce vrei tu si nici nu te mai bate nimeni la cap

| JohnyMaus explică (pentru AdelinaC):

Atenționarea și "sicanatul"/ glume proaste nu sunt acceasi chestie din cate stiu

| 1234568807 a răspuns:

Bineinteles ca au voie daca vi imbracat cu haine de strada, la scoala se vine imbracat in tinuta adecvata

| trophin a răspuns:

Stiti ca in japonia, sakura, anime, trebuie sa pastrati aceeasi unifoarma, probabil si in coreea, ca baiat trebuie sa fii tuns, ca fata sa nu ai "horse tail"

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Da

| AndreiMadalin69420 a răspuns:

Nu este STRICT interzis