| Deiu12213 a întrebat:

Directoarea are voie sa faca contestatie fara acordul pariintilor/elevilor?

Răspuns Câştigător
| Elimalicri a răspuns:

In niciun caz! Contestatia trebuie facuta de tine dau de parinte. Daca ti s-a intamplat asa ceva si directoarea a depus contestatie fara acordul tau, cred ca ar trebui sa iei masuri imediate. Sa nu cumva sa ti se mai scada nota. Funda?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, aia trebuie facuta doar de tine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia se completează de către elev/candidat!
Deci, NU ai nevoie de părinte şi NU trebuie să te prezinţi la recorectare.

Evident, Directoarea ( sau orice altă terţă persoană ) NU are dreptul de a depune Contestaţie în locul unui elev "x"!

Toate cele bune!

| Mara14 a răspuns (pentru bursuc001):

Ai nevoie de parinte. Colega mea a luat 5, 1 si ea a facut de 6, 5 si nu a putut depunde contestatie fara parinte deoarece acesta nu a putut sa se invoiasca, Asa parinti sa nu ai.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mara14):

REPET :

NU era nevoie de părinte pentru a depune Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia - ea se completează de către elev/candidat!
http://www.isjbacau.ro/......xamen/view

http://www.romaniatv.net/......29066.html

http://www.calificativ.ro/......11009.html

N-am idee cine v-a spus altceva, dar v-a PĂCĂLIT :(

O zi frumoasă!

| Mara14 a răspuns (pentru bursuc001):

Vrei sa spui ca profesori diferiti care nu se cunosc mint? Si din orase diferite?

| bursuc001 a răspuns (pentru Mara14):

Nu vreau să spun altceva decât ceea ce am spus!

Ţi-am indicat şi pagina OFICIALĂ a unui Inspectorat Şcolar - deci, o sursă OFICIALĂ/publică - precum şi Modelul formularului "Cererea pentru recorectarea lucrării/Contestaţia", unde se vede CLAR că se semnează de către ELEV/candidat ( NU de către părinte )!

Probabil că "acei profesori" la care te referi NU au cunoscut prea bine situaţia...

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

Nu, contestatia poate fi facuta numai de catre cel care sustine examenul.
O zi buna.

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Nuu... Contestatia se face numai si numai la cerinta elevului/parintelui. Un director n-are avea motiv sa iti faca altfel contestatie.