| Deficit a întrebat:

Aud acum o discutie intr-o dezbatere. Si un specialist vorbeste despre cresterea economica pe care o are Romania acum. Insa ne atentioneaza ca este "o crestere economica pe deficit"!
Pai cum vine asta? Ori e crestere, adica pe plus, ori e deficit, adica pe minus.
Ce inseamna mai pe romaneste "crestere economica pe deficit"?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca nu este o crestere economica sanatoasa ci se bazeaza mai mult pe imprumuturi pentru consum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E vorba de niste termeni economici destul de simpli.

Cresterea economica inseamna totalitatea productiei economiei unei tari... asa pe scurt definita.

Deficitul e definit ca diferenta intre incasarile statului si cheltuielile acestuia.

Acum ca am definit termenii e usor de inteles. Tara e pe crestere eonomica, adica producem mai mult decat in unitatea de timp trecuta la care e raportata cresterea economica, insa statul tot nu are destui bani pentru a plati cheltuielile deci trebuie sa se imprumute.