| Ss74jfv a întrebat:

Doar mie mi-se pare sau presa asta din Romania e din ce in ce mai corupta? De 1 an si ceva pe Pro TV aud numai ca Romania o duce bine, ii lauda non stop pe politicieni care ne mint cu cresteri economice, se tot spune ca romanii au bani de vacante nu stiu unde si etc desii realitatea nu e aia.

Nimeni nu vorbeste despre realitatea economica, de datoria Romaniei care a explodat de cand cu pandemia, de inflatia in crestere, de saracia mondiala in crestere.

Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ceea ce spui.
La televizor nu mai uit prea mult, mai mult citesc articole pe internet si peste tot se scrie si vorbeste despre scumpiri, saracie, cresterea indatorarii, inflartie, etc.
Tot ce se poate ca unii, mai ales politicienii de la guvernare, mai infrumuseteaza situatia, dar acestia sunt o minoritate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu știu pe unde te uiți tu la tv dar zilnic pe toate posturile se anunță creșteri de prețuri, creșterea robor, inflație cât casa, creștere economică cu frana de mână. La toate jurnalele de știri apar lucrurile astea...dar pe de altă parte românii au bani. Se duc în vacanțe, cumpără tone de mâncare și deși benzina e mega scumpă traficul e din ce in ce mai aglomerat, deci românii au bani

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Aha, au bani. 4000 lei salariu mediu mergi tu in vacante in Grecia si ia-ti apartament in Mamaia))) si eventual si telefon si haine scumpe/la moda.

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Da nu au bani.
Explică-mi atunci de ce e traficul din ce in ce mai aglomerat când benzina e aproape 9lei.
De ce e coada pe valea Prahovei când gazul, benzina, curentul, mâncarea și-au dublat preturile.
De ce in plin început de criza economică în martie s-au vândut cele mai multe apartamente din 2019incoace

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Lasă tu politrucii și odraslele lor, aia logic ca și permit. Și lasă și tâmpiții de și fac credit pe 30 de ani pentru un apartament la malu marii, dar ei n au ce manca.

Pe de alta parte în pandemie oamenii au și economisit bani, lucrat de acasă, mâncare făcută acasă etc.

Chestia e ca în ultimii 20 de ani oamenii s au mutat mai mult la sat decât la oraș.

Oricum vine o criza mai rea ca în 2008-2009. Vom ajunge toate tarile ca Grecia plin de datorii, somaj urias, IMM uri în faliment.

| Ss74jfv explică (pentru suntserios):

Pe de alta parte avem și multe alte probleme.

Creșterea popularității partidelor de extrema dreapta, scoala online care a adus pierderi uriașe și mai nou variola maimuței

| suntserios a răspuns (pentru Ss74jfv):

Deci traficul ala infernal din ultimele luni e din cauza politrucilor si a odraslelor? Sau oamenii mergi cu economiile din pandemie?