| Mosotti a întrebat:

Ce intelegeti voi prin crestere economica?

Dupa mine crestere economica inseamna cand urca puterea de cumparare, nivelul de trai.
Dar unii zic ca nu ar fi asa.

De ex cand spune Johanis "am avut crestere economica", ce inseamna mai concret?

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O viata mai decenta pentru cetățeni respectivei tarii, nu? Din păcate noi avem Boooom economic dar sărăcie tot mai profunda

| Mosotti explică (pentru RAY):

De unde boooom economic? Nu avem nimic, e vrajeala, sau daca ai zis la misto boooom, e de inteles. Problema e ca peste tot o sa fie saracie din ce in ce, in afara de China.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

BOOOOM Economic, adica a explodat Economia si s-a facut praf?

| Mosotti explică (pentru Goete):

Asta e termenu cand explodeaza economia adica cand se dezvolta f mult, cand urca.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Si tie ti se pare ca s-a dezvoltat atat de mult sau ca s-a facut praf?
Stiu ce inseamna termenul si nucred ca a fost nici un BOOM, altul decat s-o faca praf

| Mosotti explică (pentru Goete):

Vorba vine, dar e vb de termen in sine.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Eu ti-am raspuns doar la asta:
"De unde boooom economic? Nu avem nimic, e vrajeala, sau daca ai zis la misto boooom, e de inteles"
Dar prefer sa ma abtin in continuare la aceasta tema

| Mosotti explică (pentru Goete):

Pai da, ai raspuns la asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creștere economică a țării înseamnă creșterea producției, construcțiilor, a investitițiior a PIB-ului. Din asta rezultă creșterea salariilor și a consumului populației. Dar acestea nu sunt corelate 100%.

| Dismally a răspuns:

Nu are treaba cu puterea de cumparare, e vorba de cresterea PIB-ului, cum sunt folositi banii din buget e alta poveste.

| Mosotti explică (pentru Dismally):

Pai atunci daca nu are leg cu traiu, de ce se mai numeste crestere? Ca si niv de trai e dat de crestere, altfel nu ai cum sa urce traiul.
Deci daca ai crestere dar niv de trai e la fel sau mai prost, de fapt n-ai crestere.

Ptr ca tu daca produci mai bine si mai mult, automat vei avea valoare la banii tai care-s tradusi in produse si din interior si din afara, munca ta valorand mai mult, pe acelasi job iei mai mult, cumperi mai mult.
Deci PIB mare cu trai prost, e cam aiurea.
Dar daca aia de sus fura mult, sigur ca, cresterea aia si-o asuma pentru ei.

Adica dupa mine ar trebui schimbata semnificatia acestui termen.
Sa fie ceva care sa ne ajute.
Nu "avem o crestere dar de fapt e inutila pentru voi".

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Pai de aia se numeste crestere economica si nu crestere a nivelului de trai big grin In principiu da, o crestere economica este buna si poate duce si la cresterea nivelului de trai, dar nu e obligatoriu sa fie asa.

| Goete a răspuns:

PIB
A crescut Produsul Intern Brut.
Adica tot ce produce o tara. Dar poate fi o crestere nesemnificativa sau chiar o recuperare totala fata de un anumit an sau partiala. Nu sunt la curent cu Economia Romaniei

| Mosotti explică (pentru Goete):

Cum ajungi la concluzia ca au scazut sau crescut serviciile (referitor la ce a zis helpforyou mai sus)?

Daca serviciile cresc cu 50 % dar productia de bunuri scade cu 20 %, mai ai crestere economica?
In ce unitate de masura tine evidenta la cresterea de bunuri si servicii? Cum o masori?

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu masor nimic si ei ne vand ce vor, sa nu crezi ca divulgheaza date reale intotdeauna.
Daca spui ca valoarea serviciilor creste cu 50% nu cantitatea unor servicii mai ieftine si valoarea bunurilor scade 20% pesupun ca raportat la valoarea totala a pruductiei de bunuri din anul anterior, Atunci se raporteaza ambele diferente la PIB; pot creste - in teorie - 50% serviciile si scadea 20% productia si PIB-ul sa scada 30% sau sa creasca 40%; trebuie raportata valoarea serviciilor sau a bunurilor in PIB-ul total, nu procentajul cu care cresc si scad. Impozitele pe profit banuiesc ca ajuta la calcul. Si o lopata de minciuni.

P.S. Asta e doar ideea mea personala, orice asemanare cu realitatea poate fi pura coincidenta

| Mosotti explică (pentru Goete):

Plus ca si cresterea aia sau scaderea PIB daca o socotesti in bani, oricum nu e okey, ca banii de acum 2 ani nu mai sunt ca aia de azi. Trebuie calculata si inflatia.
Ca daca inflatia e mai mare, de fapt cand zici crestere cu 2 %, ai mentinere sau chiar scadere, depinde si factorul inflatie.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Inainte de a spune ca a crescut cu 2% BINEINTELES ca se ia in cont SI rata inflatiei.
De altfel, ma repet - datele relevate de Guverne nu sunt reale de obicei; sau nu auzi chhiar tu de multe ori ca dau date ireale? Avand interese sa le torsioneze.
La fel ca studii despre una sau alta, un studiu releveaza o chestiesi celalalt, contrariul.Ne vand ceea ce vor sa ne vanda si inghit majoritatea.
Personal nu-mi doresc sa continuu discutia, nu este un subiect care sa imi placa nici in care sunt expert. Dar stiu suficient.
Putem vorbi despre nemurirea sufletului, daca vreiwinking

| Mosotti explică (pentru Goete):

Pai atunci lumea de ce nu zice nimic la minciunile astora?! Ca de aia o ducem asa prost, ca astia ne mint si nimeni nu se sesizeaza, se duc la terase pana cand scadenta vine si nu o sa mai aiba bani nici de asta.

Eu de fapt de aia am si intrebat, sa vedem cati stiu ce inseamna crestere economica, adica ca de fapt e un termen gol neverificabil de noi.
Daca Johanis zice ca am avut 10 % crestere, omu nu intreaba "ia zi...ce e aia? De ce nu urca traiul?".

Eu am zis, dupa mine cresterea aduce automat nivel de trai mai ridicat, daca nu aduce, nu avem crestere.
Ptr ca la o scadere, scade nivelul de trai tot in mod automat.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

O crestere economica poate duce si ar trebui sa duca la un nivel de trai mai ridicat. Dar pentru politcieni sau pentru ceilalti? Pentru a creste nivelul de trai ar trebui sa se ridice puterea de cumparare - nu zic salariile, etc, etc. Daca nu se face poti fi ca pe vremea lui raposatul, a cresct economia a platit datoriile dar parintii mei nu aveau nivel de trai. Aveau in schimb o siguranta. Si o cenzura care deja este si in Europa.
Pe retelele de socializare "contra deinformarii" si inclusiv aici pe TPU.
Deci, in teorie o crestere economica ar implica o crestere a nivelului de trai, da. Daca ei decid sa bage banii acolo.
"Ptr ca la o scadere, scade nivelul de trai tot in mod automat." - asta DA
Din economia invatata la liceu si din ce am citit eu pe langa nu sunt un expert

cu privire la:
"Ca de aia o ducem asa prost, ca astia ne mint si nimeni nu se sesizeaza, se duc la terase pana cand scadenta vine si nu o sa mai aiba bani nici de asta." - tu stai linistit, cand va fi momentul vor iesi toti in strada. Tu asteapta partida importanta de fotbal si vei vedea. Pentru fotbal mereu ies in strada. In rest, poti sa faci ce vrei cu ei. Le mai dai cate o bomboana si sunt multumiti, e simplu sa controlezi masele

| Mosotti explică (pentru Goete):

Pai in mod normal ar trebui sa fie crestere trai pentru oamenii de rand, ca pentru politicieni este oricum ai da-o.

Cu socialismul in anii 80 era f nasol, dar pana atunci era okey, socialismul a mers pana sa vina dictatura lui ceausescu.
Degeaba aveai siguranta daca nu aveai ce lua cu banii aia, se oprea curentul, caldura, gazele, apa calda.

Asa e, ca trebuie sa poarte masca, la fotbal ies in strada, la restul nu, probabil ca o duc prea bine.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Nu sunt in masura sa vorbesc despre ce s-a intamplat pe vremea lui Ceausescu; ceea ce stiu e de la parintii lei.

"Degeaba aveai siguranta daca nu aveai ce lua cu banii aia, se oprea curentul, caldura, gazele, apa calda."
--si despre ce se vobeste acum ca e posibil, In Europa Democratica care da "sanctiuni" Rusiei pe care le mancam noi? Franta a si procedat la taierea curentului din stirile care au ajuns in Spania.
Un razboi intre America si Rusia pe teritoriul Ucraniei. Americanii augenerat mereu razboaie ba in Vietnam ba in Iran. Si ajuns scopul, deja Dolarul e mai valorat ca Euro; de la inceput au fost impotriva gazoductelor cu Rusia - oare cine a avut interes de sabotaj?
E prea complicat totul si noua ne vad telefoane mobile sa ne indoctrineze prin retelele sociale si sa ne tampeasca in timp ce ei isi fac jocurile.
Oricum, poate nu esti de acord cu ceea ce scriu si la urma urmei cred ca nici nu e un subiect de discutat aici.
Ideea e - da - nivelul de trai, ca atata timp cat ar fi unul decent ce mai conteaza restul?
Daca vrei scrie-mi privat mai bine dar nu cred ca sunt eu cel in masura sa vorbeasca de acest subiect

| Mosotti explică (pentru Goete):

Pai stiu eu ce a fost pe vremea lui ceausescu ca am trait, era jale, insa inainte de 80 parintii si bunicii mi-au zis ca era okey, dar si altii care au trait atunci.
Sunt total de acord cu ce zici.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Am schimbat dispozitivul si TPU functioneaza fenomenal; nu imi apar ultimele mesaje; o sa citesc maine.
Oricum, Mosotti, eu sunt de acord cu tine in principiu.

| helpforyou a răspuns:

"Creșterea economică reprezintă variația pozitivă a producerii de bunuri și de servicii într-o economie pe o perioadă determinată, în general îndelungată. Indicatorul cel mai utilizat pentru a măsura creșterea este produsul intern brut (PIB). "

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cre%C8%99tere_economic%C4%83

| Mosotti explică (pentru helpforyou):

Da, ai dreptate, asa este oficial numita, dar de aia am intrebat, ca n-as fi de acord cu asta.
Johanis tot zicea ce am avut crestere economica, dar traim din ce in ce mai prost.

Parerea mea este ca atunci cand ai crestere economica, urca nivelul de trai, altfel nu ai crestere daca nu se reflecta mai nicaieri.
Tu nu vezi ce e acum? Ajungem ca in anii 90, inflatia urca, iti mareste sal minim, pensii ca si atunci, desi dupa marire iei mai putine decat inainte fara marire.
E o indexare insuficienta asta de fapt (nu e marire, marire e cand poti lua mai mult ca inainte cu banii aia, nu cand iei la fel ca inainte deci doar sa-ti compenseze inflatia, ca asta e indexare).

Ne ducem dracu si Johanis ca am avut crestere economica...

| helpforyou a răspuns (pentru Mosotti):

Da, sunt termenii corecti. Dar niciodata nu vor da mai mult decat este inflatia. Din pacate.

| Mosotti explică (pentru helpforyou):

Pai nu dau nici cat inflatia, aici e aici!
Sunt hoti, ca sa nu le sara lumea in cap, nu zic asa:
"Bai astia, veniturile raman la fel ca nu avem mai mult, preturile urca si aia este".

Te abureste cu indexari incomplete ca omu sa nu se prinda ca de fapt se duce la vale mai departe din ce in ce mai rau.
Ca daca dadea cat inflatia si aveai aceiasi putere de cumparare desi preturile urcau, atunci...nu s-ar mai fi ajuns la inflatie si "indexari", pentru ca economia era cat de cat okey.
Cand e inflatie nu mai pot indexa cat inflatia, e doar o metoda sa te minta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amandoua sunt valabile si ce a zis Mosotti si ce a zis Goete.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Dupa mine varianta mea e ok, in rest nu as numi crestere daca traiesti la fel sau mai prost.
Ptr ca daca e crestere cu adevarat, asa se vede, prin urcarea niv de trai.
Adica munca ta valoreaza mai mult pentru ca produci competitiv, exporti, iei bani grei cu valoare cu care cumperi produse din alte parti care tu nu le poti avea aici.
Sau si autoconsum, daca ai resurse si cap, poti sa ai un trai bun si asa, ca vei produce multe, afara de ce nu se face la tine ca si fructe, legume, dar alea le iei frumos din alte parti.
Dai un mouse romanesc bun si iei 3 kile de banane, e doar un exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta nu se mai face de pe vremea comunistilor pentru ca acum corporatiile au acaparat piata iar marte parte din tarile in curs de dezvoltare si cele dezvoltate produc aproximativ aceleasi chestii.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

La ce mai am nevoie de crestere economica daca nu se reflecta in trai?! E culmea. Nu s-ar mai pune in discutie termenul daca nu ajuta.
Daca scade economia scade traiu mereu in mod automat, daca urca, de ce nu creste automat traiu neaparat?!
E prosteala pe fata, asta e, de catre conducatori.

Ar trebui sa se mai faca ca in comunism, sa se mai gandeasca si la om, nu doar la profit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Capitalismul functioneaza in felul urmator. Prin consumerism(folosind in prostie resursele planetei) trebuie ca la sfarsit de an capitalul adunat al tuturor tarilor capitaliste sa dea un anumit procent, daca anul asta a fost cu 3% mai mult, obligatoriu la anul va trebui sa fie cu 4-5% mai mult, daca nu, apare o problema serioasa. Tarile incep sa faca imprumuturi la banca mondiala si colapsul economic este iminent plus consumul asiduu de resurse din cauza consumerismului.
Problemele de genul asta rezulta crize economice iar crizele economice rezulta razboaie de cele mai multe ori.
Datoria planetara la momentul actual nu poate fi acoperita, este uriasa.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce nu se pune capat odata la sarada asta cu capitalismul? Ca de aia nu ne vom mai reveni din criza asta, exact asta si spuneam eu peste tot, s-au si saturat pietele de desfacere si deci capitalismu moare cand nu mai are piete.

De ce sa schimbi telefonul la 2 ani cand poate merge 5 f bine? Consumi resurse, poluezi, ne ducem dracu, pana la urma nu mai ai ce sa scoti ca sa se cumpere si ramai fara piete de desfacere.

De ce sa scoti n masini? Scoate cateva de clase diferite, puteri diferite si mergi cu alea. Nu schimba de 10 ori farurile, semnalizoarele ca sa consumi resurse si sa poluezi in prostie.
Ca tot far e si ala care era.

Pe langa ca ei formeaza piata, nu invers.
Iti pune la bot ceva si tu iei chiar daca e inutil.
De ex "dulciurile au imbolnavit copiii", pai de ce le pune pe piata?! Ca aia cu nu mai manca e vrajeala, e in natura noastra sa mancam din alea, ca-s bune rau.
Ei au speculat asta, stiau clar ca nu se aplica aia cu nu mai manca.
De ce zici ca drogurile au distrus tinerii? De ce nu le interzici cu adevarat?

Ca daca eu ca copil nu vad dulciuri, nu cer ce nu stiu! Asta e solutia reala.
Dar ei nu se ocupa de nici una, nici sa nu mai fie, dar nici sa nu ne mai faca rau macar daca tot mancam, niste idioti.
Dar pentru ei au dulciuri care nu fac rau, aia e. Au facut si ei un rahat, macar au scos sucuri care nu ingrasa fara zahar si bune si pentru diabet, e ceva si asta, dar e prea putin. Ca ingrasarea si diabetul fac ravagii repede, aia ca are e-uri nu mai conteaza ca nu ai 7 vieti, iar daca faci un cancer ceva peste n ani abia ca mori mai repede si nu apuci batranetea aia urata.

De ex la ursuletii haribo, ce au in ei? Gelatina, colorant, aroma, zahar. Au 350 Kcal/100 g. Daca pui stevia in loc de zahar ce are? Ies la 10-15 Kcal/100 g. N-au facut asta. Au facut doar pentru ei.

Fara ceva economie planificata nu scapam. Dar ei nu vor sa schimbe sistemul ca pica de la butoane.
Dar si lumea fraiera ca nu zice nimic, nu stie nimic si nici nu vor sa stie.
Ca daca stiau ce e ala capitalism, stiau ca are un ciclu de cam 50 de ani, de aia apar crizele.
Si de multe ori crizele majore se resetau cu razboaie sa faca americanii praf prin alte parti, apoi aveau acolo uriase piete de desfacere, constructii, vanzari produse, etc, daca nu ai bani, iti dau ei pe garantii teritoriale si altele, dobanzi.
Dar lumea aplauda doctrina de dreapta (liberalism, capitalism).
Nu stiu de ce.
Cu stanga nu ai razboaie.

Dar i-a indoctrinat ca stanga e aia cu anii 80 cand nu se gasea nimic, cand nu aveai caldura, curent.
Nu spune ca aia nu era stanga bine aplicata, era dictatura nenorocita, nu spune ca inainte de 80 era binisor cu de toate.
Nu spune cade prin 50 pana in 80 era mai bine ca inainte de socialisti, cand era mult mai rau cu monarhia constitutionala unde punea armele pe tine daca vroiai ceva mai bun.
Munceai 12 ore pe zi greu la smecheri pe nimic, nu aveai bani nu invatai, nu te tratai, etc.

Vezi greva de la lupeni 1929, 1907 rascoala, 1933 Grivita ce le-a facut la oameni ca cereau ceva mai bun, dar asta se stie si la istorie.
De asta nu se zice!
Se zice doar de anii 80 si atat.
Si ti-au pus partide de dreapta sa alegi din ele, adica tot aia e orice ai alege.
Macar socialistii au facut multe pentru om, mai aveau si rele si bune, aialalti nimic bun n-au facut.

| Goete a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti revoltat de ce sunt dulciuri, daca ne fac rau.
Dar nu uita ca si Industria Farmaceutica este o Industrie - si interesul lor e sa aiba clienti. Deja esti client pe viata cu un Diabet, de exemplu. Si asta e interesul lor, nu sa fii sanatos saunsa re vindece.

Tu esti suparat pe viata si ai dreptate, dar banii dicteaza peste tot din pacate.

| Mosotti explică (pentru Goete):

Sau sa fie dulciuri sa nu ne faca rau, asta e mai bine, dar ei nici asta nu fac macar.
Diabetu il faci genetic 90 %, restul is minciunele. Ca unu care n-are gene nu face.
Vecinu meu are 140 kile la 1, 7 m, sedentar si n-a facut nici diabet nici dislipidemie si nimic, doar ca s-a ingrasat, nu ii e chiar bine pentru confort, dar aia e.

Si eu in 2009 faceam sala ca lumea, aveam 59 Kg la 1, 7 m si glicemia era la limita.
Ce ne face rau sunt E-urile, alea da, in timp pot da probleme.
Dar aia nu ma intereseaza, ma int ingrasarea, ca aia apare rapid si sigur.
Si diabetul, dar pe ala il tin sub control lejer desi mananc orice, si dulciuri chiar.

Vezi ca ti-am dat un privat azi noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? Când aud de creștere economică mă gândesc doar la bani și la salarii cât mai grăsuțe. laughing)

Mă mai gândesc la creștere economică atunci când nu trebuie să strâng la ciorapul stâng ca să-mi permit cândva ciorapul drept.

Cam atât știu despre economie. laughing

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai stii f bine despre economie, eu nu-s de acord cu PIB-ul ala, ca ala nu zice nimic, cel putin pentru noi astia de rand, eu consider crestere exact ce spui tu.
Ptr ca pana la urma nivelul de trai e dat de economia unei tari, atunci ai o crestere economica reala, altfel nu ai crestere economica.

De ex Germania de ce avea trai bun? Ca producea produse tari, masini, etc, nu statea pe croissante ca noi, si coca cola (care nici alea nu-s ale noastre ca fabrici), luau valuta din alte tari si de aia si un vanzator avea sal bun.
La noi daca nu produci mare lucru de unde valuta si valoare pe piata internationala?

Daca produci curent, o sa-l ai ieftin in tara, mai dai si la altii, iei bani cu care cumperi de la altii produsele ce nu le poti face aici.
Daca nu produci ce faci? Iei de la altii scump la o adica.
Iar bani sa-l iei nu prea ai, ca nu ai produs, si daca nu ai produs..nici bani n-ai.

In momentul cand salariu este la fel, dar cu 1 leu iei o ciocolata jumate in loc de una (Aceiasi marca ca inainte), atunci ai crestere economica.
Cand urca puterea de cumparare.

| timidu89 a răspuns:

Dupa capul meu? PIB-ul a crescut datorita scumpirilor excesive. A fost de nu am putut iesi o perioada, cand am fost la magazine nu imi venea sa cred ce preturi erau. In decurs de 2-3 saptamani, de fapt mai putin de atat cred, urca pretul la unele produse cu 2-3 lei pe acolo. Daca cascaval sub 10 lei era in urma cu 2-3 luni? in prezent e 14-15 lei. Curand ne batem pe salam de pisici si margarina am impresia

| Mosotti explică (pentru timidu89):

PIB e ce produci in principal bunuri, nu are treaba cu preturile la ce cumperi.
Ca fara bunuri nu ai nici servicii si nici nimic, nici ce sa cumperi.

Adica cumva daca ai produs 2 masini anul asta, si produci anul viitor 3, urca pib-ul, ceva de genul.

| vodami92 a răspuns:

Depinde ce intelege el prin chestia asta!