| anonim_4396 a întrebat:

Avem nevoie sa fim mintiti? Avem nevoie sa mintim? Aud de multe ori vorbinduse despre comunism si despre cit de bine era.Am simtit perioada aia exact cum a simtit si taranul care s-a dus sa declare citi purcei i-a fatat scroafa.Saraca scroafa fatase numai trei purcei dar taranul, pina a ajuns sa declare, a fost sfatuit de terti "sfatuitori"sa declare 5. Dupa ce a declarat 5 purcelusi i s-a pus in nas;-Foarte bine, 4 merg la export 1 pentru tine. Daca bagati seama, taranul pierdea si scroafa.Se mintea urit iar minciuna nu facea decit sa indeparteze de situatia reala si nu exista nici o cale de redresare din cauza de necunoastere.Parerea mea este ca, in momentul in care iti recunosti conditia si situatia reala in care te afli abia atunci te poti ridica pentru ca poti calcula la maxim pasii. Cei care sustin totusi comunismul oare sint constienti de toate astea?

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Animal X stii ca minciuna in comunism a fost politica de partid si de stat, si se intelege de ce, baza sistemului insa-si era utopica,
@Iceman iti dai cu parerea despre o perioada pe care nu o cunosti decat din auzite, nu mai crede toate idioteniile. Statul comunist a creat omul de "tip nou" (una din proiectiile lor) si au reusit, dupa revolutie a iesit la ivela un popor lipsit total de spiritul de initiativa si competivitate, tocmai de aceia avem 90% din oameni de afaceri milionari si miliardari de mucava, afacerile (ciordelile) lor sunt facute doar cu banul public (asa zis ai statului) insa la capitolul competivitate pe pietele internationale sunt varza. Tocmai de aceea a cazut Romania.

| mgtow a răspuns:

Da, comunismul insemna (lege dura, mai mult respect si putina libertate la golani si prostituate) daca mai eram in comunism Romania era o tara civilizata cu optiuni la un loc de munca si nu mureai de foame pe strazi.

| remus a răspuns:

Minciuna si hotia merg impreuna, cine minte si fura, nu avem nevoie sa mintim precum nici nu avem nevoie sa fim mintiti, constiinta majoritarilor este socialista, comunismul, lipsa de verticalitate, smecheria sunt indeletniciri aproape 100% nationale, mare pacat!

| luana1 a răspuns:

Problema e cum ajungi sa cunosti situatia reala si cum iti accepti conditia? Declarativ vad ca toti sunt constienti de realitate, mai putin actioneaza in consecinta.Iar cei care sustin comunismul de fapt sustin o perioada din viata lor in care le-a fost probabil mai usor.

| qMisaki a răspuns:

Am putea trai si fara a minti, nu-i asa? Sa nu mintim, dar swaq zicem macr si putin de adevar, no?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu sustin comunismul dar cred ca uneori avem nevoie sa fim mintiti, ca sa nu fim raniti; ca de ex. cand nu ne sta bine o rochie, e in regula sa fim mintiti pentru a nu ne rusina de cum ne-am imbracat sau coafat. Sigur, si aici este bine sa spui adevarul si sa scutesti respectiva persoana de rusine dar daca crezi ca este mai sensibila poti apela la minciuni. IN cazul asta nu le consider grave, ba chiar de ajutor in anumite situatii. DE mintit ...hmm. NU prea avem nevoie. POate noi copiii, cand facem cate o nazbatie simtim nevoia sa mintim pentru a nu fi pedepsiti. Oricum se va afla adevarul, deci pentru mine nu e o optiune minciuna.
Acum, despre cei care sustin comunismul, nu prea cred ca sunt constienti. Mi-a placut povestea ta cu taranul, faptul ca mai bine spunem adevarul decat sa spunem ceea ce vor altii, care ne-ar putea face sa ne pierdem, sa simtim ca suntem neputinciosi si ca cu greu mai reparam minciuna pe cre am zis-o ( scuze de cacofonie ).
Doar parerea mea love struck fundita te rog puppy dog eyes?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dulci bomboane in buzunarul tau Sandra, dulci, dulci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iceman se vede destul de clar ca nu ai prins perioada aia ca major...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacat de anii '70. Tot ce s-a intamplat dupa, pana-n ziua de azi, nu este altceva decat un dezastru. Nu am nevoie sa fiu mintit, insa cateodata trebuie sa mint chiar eu. Trebuie sa mint ca sa supravietuiesc, sa ies dintr-o situatie nenorocita.
Cei care sustin comunismul, din orice punct de vedere, sunt niste inconstienti.