| Niklik a întrebat:

Avertismentul de la politie "proces verbal de constatare si sancționare a contraventiilor" vine acasa prin posta?
Si daca polițistul a zis ca il trimite doar sa vada parintii e adevărat? Repet, nu este amenda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de aplicare a sanctiunii contraventionale cu avertisment nu este obligatorie incheierea unui proces-verbal de contraventie.
Daca se incheie si nu ti-a fost inmanat direct atunci poate fi trimis la domiciliul tau.