| McCadu a întrebat:

Aveti idee cum pot inregistra niste melodii pentru drepturi de autor si cam ce costuri implica asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.nr.8/1996, aici: http://www.legi-internet.ro/lgdraut.htm.
Tarifele sunt stabilite prin HG nr. 1086/2008, art. 7, citez:
ART. 7
(1) Tariful practicat de Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor pentru inscrierea in Registrul National al Fonogramelor a fonogramelor produse pe teritoriul Romaniei este de 50 lei/titlu fonograma.
(2) Tarifele practicate de Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor pentru inscrierea in Registrul National al Fonogramelor a fonogramelor importate sau introduse in circuitul comercial pe teritoriul Romaniei sunt urmatoarele:
a) pana la 20 de titluri de fonograme inclusiv - 50 lei;
b) intre 21 si 50 de titluri de fonograme inclusiv - 75 lei;
c) intre 51 si 100 de titluri de fonograme inclusiv - 100 lei;
d) peste 100 de titluri de fonograme - 150 lei.
(3) Tarifele se platesc in functie de numarul de titluri de fonograme pentru care s-a solicitat inscrierea.