| stealthb a întrebat:

Aveti idee daca exista o lege in baza careia politia rutiera (si in Constanta si locala) sa ma poata sanctiona daca circul cu luminile de ceata aprinse fara sa fie ceata? In "codul rutier" scrie ca doar folosirea necorespunzatoare a fazei de drum (sau lunga) se sanctioneaza. Stiu ca sunt un pic cocalar daca merg cu ele aprinse dar se vede frumos si nu-i deranjeaza pe ceilalti deoarece sunt indreptate spre sosea. Va rog raspundeti in cunostinta de cauza, nu ghiciti.

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

De obicei nu fac asta, dar tu pari a avea mare nevoie de asemenea informatii, detaliate:
http://www.google.ro/......http?/url
Pe mine ma deranjeaza uneori cand sunt obosit luminile de ceata aprinse inutil ale altor autovehicule din trafic.

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ok, bibicule, dar au nu stii tu oare cate probleme genereaza in Romania interpretarea dupa bunul plac a textelor de lege, dat fiind ca limba romana este atat de plastica si deci, interpretabila, ("folosirea necorespunzatoare") spre stanga sau spre dreapta?! Cu astia trebuie sa ai ciocu` mic, ca sa scapi!, din pacate! Sau, cum am mai spus aici si cu alte ocazii, sa ai martor/i, sau, cand descinzi din masina, sa ai deja pornita functia de inregistrare a telefonului, si astfel, poti avea o "proba" la o adica, a controversei, daca vrei neaparat sa te razboiesti cu militianul! Success!

| Silvia a răspuns:

Le tii aprinse doar pentru ca iti place cum arata, desii e zi si nu e ceatsa?hee hee
Sigur nu stiu, dar e posibil sa aiba ceva.Chiar daca tu mergi pe sosea si luminile sunt intreptate spre sosea, tot pot deranja...
Daca te intereseaza sa arate frumos masina cu luminile aprinse, intereseaza-te ca sa fie totul in ordinehee hee.

| stealthb explică:

Multumesc de sfat silvia. Ma voi interesa... cred ca voi pune o intrebare despre asta pe un site de intrebari si raspunsuri...hee hee

| geronimo a răspuns:

Dupa noul cod rutier ai obligatia de a te deplasa cu auto numai cu luminile de intilnire aprinse conform normelor de cirulatie internationale, citeste codul rutier.