| LanguageMaster a întrebat:

Avizul Consiliului Legislativ este obligatoriu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa fie obtin ut dar nu este obligatoriu sa se tina seama de el, fiind un aviz consultativ, conform L.24/2000, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9
  (1) În cazurile prevăzute de lege, în faza de elaborare a proiectelor de acte normative iniţiatorul trebuie să solicite avizul autorităţilor interesate în aplicarea acestora, în funcţie de obiectul reglementării.
  (2) După elaborarea lor şi încheierea procedurii de avizare prevăzute la alin. (1), proiectele de legi, propunerile legislative, precum şi proiectele de ordonanţe şi de hotărâri cu caracter normativ ale Guvernului se supun în mod obligatoriu avizării Consiliului Legislativ.
  (3) Procedura de avizare şi obiectul avizului Consiliului Legislativ sunt prevăzute în legea sa organică şi în regulamentul său de organizare şi funcţionare.
  ART. 10
  (1) Avizul Consiliului Legislativ se formulează şi se transmite în scris. El poate fi: favorabil, favorabil cu obiecţii sau propuneri ori negativ.
  (2) Avizele favorabile care cuprind obiecţii sau propuneri, precum şi cele negative se motivează şi pot fi însoţite de documentele sau de informaţiile pe care se sprijină.
  (3) Avizul Consiliului Legislativ este un aviz de specialitate şi are caracter consultativ.
  (4) Observaţiile şi propunerile Consiliului Legislativ privind respectarea normelor de tehnică legislativă vor fi avute în vedere la definitivarea proiectului de act normativ. Neacceptarea acestora trebuie motivată în cuprinsul actului de prezentare a proiectului sau într-o notă însoţitoare."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obligatoriu sa ce?
E consultativ, nu conform.