| LanguageMaster a întrebat:

Avocații reprezintă o categorie socială distinctă sau fac parte din aceeași categorie socială ca și cei care au alte profesii juridice?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatii sunt in aceeasi categorie sociala cu ceilalti profesionisti ai dreptului.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Categoria sociala nu-i totuna cu cea profesionala. N-au nicio legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai precis?laughing

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Adică însuși avocații reprezintă o categorie socială sau sunt aceeași categorie socială ca și toți juriștii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pai toti juristii sunt o categorie, apoi poti sa zici ca magistratii, avocatii, notarii etc sunt o subcategorie, nu vad rostul unei astfel de impartiri in categorii sociale, toate sunt profesii.
Si avocatura are mai multe forme de exercitare a profesiei, putem spune a si asta e o subcategorie

| gigite a răspuns:

Avocatul - este de profesie liberala, independenta, si NU este din aceeasi categorie cu judecatorii, procurorii, ca si magistrati.