| anonim_4396 a întrebat:

Azi e pentru prima oara in viata mea cand particip la un vot.Totusi,am ceva nelamuriri.
1.Cum votez?
2.La ce trebuie sa am grija ca votul meu sa nu fie ilicit?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu e nevoie de multa grija, caci votul ilicit se face intentionat. Daca ai votat o singura data, pe cate un buletin din cele trei, ai votat licit.

| luxuriant a răspuns (pentru minrest):

Iti multumesc frumos pentru raspuns! Tocmai ce am ajuns acasa de la vot...insa,mai am o singura intrebare.
Atunci cand votez pe buletinul de vot, pui stampila pe emblema partidului sau o pui mai incolo, in spatiul gol ramas din stanga? Sper din suflet sa nu fi facut o greseala, caci eu am pus-o fix pe emblema...

| minrest a răspuns (pentru luxuriant):

Acolo stiu si eu; eu am fost dar m-am intors, ca era aglomerat si acum ma duc din nou; oricum daca trebuia pe spatiul gol ti se considera. Multi si-au pus problema asta, caci e patratelul mic.

| minrest a răspuns (pentru luxuriant):

M-am uitat, e foarte bine. Se pune pe emblema, dar e valabila si langa.